Malovat slepou kočku je celkem výzva, říká Romana Štrynclová

Malovat slepou kočku je celkem výzva, říká Romana Štrynclová

2020-06-10
Galerie Felidae, média & Tiskové zprávy

Dvacátým útulkem, který podpoří výtvarnice Romana Štrynclová výstavou a dražbou vlastního obrazu, se na doporučení místních stane městský Útulek Zlín, z. s. „Přípravy pozastavil koronavirus a dlouho jsem nevěděla, jestli výstava vůbec bude. O to víc jsem se soustředila na pocit naděje, který jsem do aukčního obrazu chtěla vnést,“ komentuje situaci Romana.

Vernisáž i vyhlášení aukce se uskuteční v neděli 14. června v Kavárně Továrna, kterou výtvarnici rovněž doporučili Zlínští. Představuje designově neobvyklý interiér bývalého areálu továrny Svit, v němž si navíc návštěvníci mohou vychutnat kávu, koláče a dorty i v doprovodu domácích mazlíčků. „Modelkou“ pro aukční obraz se stala kočička Lili, která se zřejmě už narodila slepá. V útulku kočičku přijali v lednu 2019 a o začátcích jejího života nic moc nevěděli. Měla štěstí, protože si ji brzy vybrala fajn rodina.

Lili – Útulek Zlín

„V útulku Lili strávila pouhé dva měsíce a hned jsme si ji všichni oblíbili. I když byla slepá, byla hodně zvědavá a přítulná, jako by ani žádné zdravotní omezení neměla. Z našeho pohledu je Lili velká bojovnice – i přes svůj handicap se nebála přijít a vydat se do neznáma, jen aby si přišla k člověku pro pomazlení. Je důkazem, že se zvíře dovede poprat a přizpůsobit a žít dál,“ popsala dnes asi dvouletou kočičku z obrazu vedoucí útulku Eva Poiselová Ph. D.

„Jelikož při malování preferuji hlavně oči, malovat slepou kočku je pro mne celkem výzva,“ podotýká k aukčnímu obrazu Romana. Jako kmotru obrazu si na zlínskou vernisáž přizvala moderátorku Rádia Rock Max a Rádia Zlín Moniku Michálkovou. „Známe se z brněnského pravěku, vídáme se na facebooku a vím, že pokud jde o kočky, je možná ještě praštěnější než já,“ objasňuje výtvarnice svoji od počátku jasnou volbu.

Monika Michálková

„S Romankou se známe přes společné kamarády a hlavně si mne získala svým krásným uměním a top láskou ke kočičím přátelům. Já miluju kočky odmalička a je to láska na celý život. Vyrůstala jsem mezi zvířaty ve slovenských horách u své nejmilovanější babičky. Náš věrný přítel, patnáctiletý Jáchym, ji jen umocnil,“ doplňuje Romanu Monika. Doma má Monika Michálková momentálně dvě kočky toulavky a dva kocourky, ale prozradila, že v minulosti nebylo výjimkou ani sedm koček.

Jáchym a Monika Michálková

Romana Štrynclová do svého charitativního projektu na podporu kočičích útulků a depozit, v jehož rámci se jí od roku 2013 podařilo získat celkem již 250 712 Kč, poprvé zapojila útulek, který je ve správě města. Útulek pro zvířata v nouzi Vršava je situován nedaleko zastavěné části Zlína Vršava a má kapacitu až pro 80 psů a 40 koček. Na přechodnou dobu slouží i jako útočiště pro handicapovaná volně žijící zvířata (např. ježky a ptáky). Zřizovatelem útulku je město Zlín, tudíž většina nákladů je hrazena z rozpočtu města. Avšak i dary jsou pro útulek nesmírně důležité, neboť se z nich hradí veterinární péče i krmivo lepší kvality pro psy a kočky staršího věku a různého zdravotního stavu, již v útulku převažují.

Své aktivity po karanténě zahájila Romana Štrynclová koncem května účastí na autogramiádě a křtu básnické sbírky Aleny Vávrové Tři čtvrtě na smrt v brněnském knihkupectví Barvič a Novotný. Na křest namalovala dva nové obrazy Nesmrtelnou Kočku a Jsem posedlá být Kočkou, inspirované střípky z Aleniných básní, které jsou do obrazů doslova vepsané. Obě plátna plánuje představit také ve Zlíně. Stejně tak u její Lili nebude chybět báseň Alenky Vávrové, jež aukční obrazy vždy doplňuje.

R.Š. & Alenka Vávrová

Vernisáž výstavy Báseň pro Lili a začátek aukce ve zlínské Kavárně Továrna (Vavrečkova 7074) je v neděli 14. června naplánovaný na 17 hodin. Samotná aukce potrvá po dobu výstavy až do půlnoci 9. července. Vyvolávací cena obrazu je 1 Kč. Přihazovat se bude na facebooku a webových stránkách útulku.
AUKCE ZDE


Díky, Kouzelná Lili

Půvabná kouzelná kočko
máš tolik lásky a síly
k nám se tisknout
Ač nevidomá – nepoužíváš
Braillovo písmo
ani v době Coronaviru

Kouzelná Lili

Svými packami nám tiše
a věrně dopisy píšeš
Jakoby se nic nestalo tančíš
tanec pohody a míru
na našich klínech  v době
toho záhadného viru

Tak díky malá kouzelnice Lily
© Alena Vávrová

Královny slz a ostružin

www.utulekzlin.cz
darový účet: 102987600/ 2250

TISKOVÁ ZPRÁVA 2020.06.10
foto: Petr Ivančic, archiv M.M.

Lili – Útulek Zlín

Související články

Naše kočky 11/2022

2022-11-01

Kočky a charita brněnská výtvarnice Romana Štrynclová od roku 2013 postupně oslovuje prověřěné útulky po celé ČR, namaluje jimi vybranou kočku, její o…

Коша

2013-01-06

olej na plátně – výjevy ze života jedné kočky NA PRODEJ Коша & dárky Коша & dýně Коша & jmelí Коша & klubíčka Коша & kokardy…

“PÍSEŇ pro BARNABÁŠE”

2016-01-07

7.1.2016 vernisáž “Souhvězdí Bohumila Hrabala” & básně Aleny Vávrové miniKoncert Jiří Vondrák “Koncert pro Kočky” zahájení dražby obrazu pro Kočky…