Léto 2018 přineslo rekord: 22 tisíc za obraz pro kočičí útulek

Léto 2018 přineslo rekord: 22 tisíc za obraz pro kočičí útulek

2018-08-22
Galerie Felidae, média & Tiskové zprávy

TISKOVÁ ZPRÁVA 2018.08.22

Až na částku 22 tisíc korun se vyšplhal obraz kocoura Toffyho, který ve prospěch útulku LuckyCats z Brna-Ostopovic dražila během léta na své výstavě v Pršticích výtvarnice Romana Štrynclová. Kmotry obrazu se při zahájení výstavy stal herecký manželský pár Pavla a Dušan Vitázkovi.

„Poslední výstava i aukce se povedly. Prostředí galerie v Pršticích mám velmi ráda a také oba kmotři byli skvělí – Pavla měla okouzlující projev a Dušan skvěle zazpíval, Lucie Pokorová z LuckyCats udělala pro všechny rychloškolení, co s nalezenou kočkou,“ připomněla Romana. Aukce se tentokrát rozjela hned od začátku, lidé začali brzy přihazovat a před samotným závěrem padl rekord 22.000 Kč, který pokořil dosud nejvyšší výtěžek z roku 2015 (15.850 Kč).

„Obraz byl opravdu krásný a ukázalo se, že se nelíbí jen mně, ale spoustě lidí! Přihazovalo jich opravdu mnoho a po celý měsíc. Moc mě těšilo průběh aukce sledovat. Peníze se teď v létě více než hodí. Máme vysoký počet kočiček, hlavně letošních koťat,“ netajila se nadšením majitelka kočičího azylu Lucie Pokorová, která vydražené peníze využije na nákup krmiva a steliva pro své čtyřnohé svěřence. Právě léto bývá pro útulky zatěžkávacím obdobím, neboť málokdo si chce adoptovat opuštěnou kočku před odjezdem na dovolenou. Také se stává, že si o prázdninách lidé domů přivezou kotě z venkova, což městským útulkům neuleví.

Na letošní rok připravuje Romana Štrynclová ještě jednu aukční výstavu. Uskuteční se v listopadu v Chebu v rámci zahájení festivalu Literární Františkovy Lázně. Současně s vernisáží odstartuje i dražba obrazu kočky Pepinky z kočičího domova Konec toulání v Kraslicích (okres Sokolov).

Nápad spojit výstavu s aukcí Romana zrealizovala poprvé v roce 2013. Obraz kocourka Maxe se tenkrát vydražil za 7.000 Kč. „Vůbec jsem nevěděla, jak to bude probíhat, jestli se to povede a kolik vybereme. Dopředu se nedá odhadnout nic. Pak jsem se rozhodla pokračovat. Systém nasazený od začátku se osvědčil a pomalounku přibývají lidé, kteří jsou ochotní přihazovat. Já jsem jim za to vděčná a děkuji, protože bez nich by to byl marný boj,“ zrekapitulovala Romana. Dnes se snaží pravidelně uspořádat tři až čtyři aukční výstavy za rok. Oceňuje všechny zúčastněné včetně těch, kteří aukci sdílejí na sociálních sítích a mluví o ní. I díky tomu se daří šířit problematiku bezprizorních zvířat. „Nejde jen o kočky, je to také o nekončící práci depozitářů a útulkářů a zůstává jen na nás, zda budeme více empatičtí ke svému okolí,“ dodala výtvarnice.

Na přelomu července a srpna si Romana Štrynclová také připomněla první rok fungování své autorské kočičí galerie FELIDAE v Adamově. „Oslava se odehrála spíš v mé hlavě, protože byla extrémní vedra a ne příliš vhodný čas slavit. Ale výrazně jsem v této souvislosti rozšířila svou kolekci Felidae,“ okomentovala Romana. Obrazy v galerii průběžně obměňuje a na konci léta hodlá v interiéru vystavit svá nejnovější díla ze souboru ZeMěKočky a také novinku MaléKočky. Už nyní se ve FELIDAE objevily nové perokresby – Pacičkovníky a Tlapkovníky. „Vracím se k perokresbě, je to rychlá skica, kdy se mohu více zaměřit na detail,“ okomentovala Romana. Další z nejnovějších prací si lze prohlédnout na jejím webu.

S obrazy Romaniných koček se lze setkat také v ambulanci Plastické chirurgie v Brně-Řečkovicích. V říjnu je v plánu velká výstava nových obrazů v prostorách Duck baru v brněnské Kamenné kolonii. Můžeme prozradit, že budou inspirovány geniem loci. „Do Kamenky jsem ráda chodila coby studentka architektury, takže je to pro mne srdeční záležitost,“ naznačila Romana.

foto: Petr Ivančic

 

Související články

Jak jsme četly naši pohádku

2017-05-19

https://www.polcarka-pr.cz/jak-jsme-s-romanou-ve-skolce-cetly-nasi-pohadku/ Jak jsme s Romanou ve školce četly NAŠI pohádku Tymián Tymián Tymián Tymiá…

Jana Bačová Kroftová

2016-04-23

“Kreslím proti Strachu” portréty

Naše kočky 11/2020

2020-11-01

Výstava obrazů v Divadle Bolka Polívky První výstava v Divadle Bolka Polívky v Brně proběhla v roce 2013 a téměř přesně po sedmi letech se do těchto p…