Curriculum vitæ


Romana Štryncl

31. 7. 197o

Rodačka z Brna, která v roce 1991 získala tituly Miss Morava a Miss Sympatie. Poté se nevěnovala modelingu, ale coby „zběhlá“ studentka architektury setrvala v umělecké oblasti. Byla spoluzakladatelkou prvního umělecko-obchodního centra „Zadní trakt“ (Brno, 1993), své výtvarné nadání promítala do módních návrhů pod značkou „Romy Rose“ (šaty z jejích kolekcí si vybrala např. i Chantal Poullain), pořádala společenské akce a spolupracovala s modelingovými agenturami jako choreografka.

V současné době především maluje. V její tvorbě převažují oleje, ale ráda se vrací i k perokresbě a akvarelu. První dvojvýstava olejomaleb se uskutečnila 1. listopadu 2001 v Galerii Milana Zezuly v Městském divadle Brno a kavárně Galeryje (Brno, Lidická). Od roku 2011 působí jako kurátorka v různých galeriích. Cit pro výtvarno projevila i v sérii gastronomických večerů s názvem KULINARIUM, v nichž se snoubí lahodné pokrmy s vernisážemi výstav. KULINARIA pořádá od roku 2012 a zatím má na svém kontě 31 tematických menu.
Úzce spolupracuje s kočičími útulky, pro které ve spojení s výstavami od roku 2013 pravidelně organizuje aukce kočičích obrazů. Ve prospěch útulků už vydražila své olejomalby za více než 250.000 korun.

Téměř všechny Romaniny výtvarné projekty vznikají v úzkém propojení s texty mnoha forem (básně, povídky, symboly). Pro obrazy z cyklu KRÁLOVNY SLZ A OSTRUŽIN (2011) se staly inspirací básně ze stejnojmenného almanachu současné ženské milostné poezie, v němž publikovalo svou tvorbu 44 současných českých básnířek. Almanach uspořádala k vydání spisovatelka Sylva Lauerová, Romana je autorkou obrazu, který tvoří obálku knihy.

Od roku 2013 pracuje na souboru kočičích olejomaleb. Výstavy bývají spojené se zmiňovanými dražbami pro kočičí útulky. Stále se rozrůstající kolekce nese název SOUHVĚZDÍ BOHUMILA HRABALA a náleží k ní i básně Aleny Vávrové. Ta se s Bohumilem Hrabalem osobně znala a jako jediná v historii obdržela cenu z jeho nadace.

V roce 2014 se zrodil projekt KOČKA DENNĚ, soubor 365 perokreseb. Výběr z této série byl prezentován na mezinárodní výstavě v Nové Manéži v Moskvě „Котики в Манеже – Pussycats at the Manege“ (2014/ 2015), jež poukazovala na fakt, že kočky vždy tvořily nedílnou součást výtvarného umění. Některé perokresby doplnily texty v almanachu KOČKOVÁNÍ, jeho obálku zdobí obraz „P. D.“  Pro Kočky SOS Hodonín byl na rok 2016 vydán první Romanin autorský a zároveň sponzorský kalendář s kočičími i lidskými jmény.

Od léta 2016 rozšiřuje kolekce ZeMě, ZeMěKočky a MaléKočky, útržky poskládané z cest, pocitů a snů. V souboru ZeMě se objevují olejomalby rytíře, králíčka i fotbalový míč a nechybí ani všudypřítomné kočky. Jako malý kvíz jsou ukryty v každém obrazu. V ZeMěKočkách pak (na větších formátech) hrají kočky hlavní roli. Průběžně vznikají grafiky na motivy básní Aleny Vávrové a také práce ze souboru BÁBY, což jsou variace na téma jedné konkrétní básně. Motiv kráčející kočky se objevuje v různých obměnách v kolekci obrazů FELIDAE, což jsou oleje na plátně ve formátu 30 x 30 cm.

Gurmánský projekt KULINARIUM dal vzniknout souboru grafik Kuliohlédnutí. Ve zkratce přinášejí vtipné propojení menu a rukopisu autora, který při dané gastronomické akci vystavoval, s nímž Romana tvůrčím způsobem nakládá.

V srpnu 2017 založila v prostorách Cafe&Wine Adamov první autorskou kočičí galerii FELIDAE, nabízející průřez vlastní kočičí tvorbou.

Realizované aukční výstavy pro kočičí útulky :
Brněnský Max – domov pro kočky, z.s., Svoboda zvířat Plzeň – Sekce na ochranu koček, Kočky SOS Hodonín, Útulek Tibet (Marefy), Kočičí oáza Holubice, Kočky Bohumín, Pražský spolek ochránců zvířat, Kočičí naděje, z.s. (Hradec Králové), Kočičí depozitum Flíček, z.s. (Nedakonice), Pozor kočka! (Praha), Opuštěné kočičí tlapky (Brno), Zatoulané štěstí (Kroměříž), Světluška – pro kočky, o.s. (Svitavy), LuckyCats (Brno-Ostopovice), Konec toulání (Kraslice), Cat World CZ – Kočkám v nouzi (Praha), Pomocné ruce Olomouc, z.s., Kočky u Katky, z.s. (Starovičky), Mourek Prostějov, z.s., Útulek Zlín, z.s.