Curriculum vitæ


Romana Štryncl

31. 7. 197o
Rodačka z Brna, která v roce 1991 získala tituly Miss Morava a Miss Sympatie. Poté se nevěnovala modelingu, ale coby „zběhlá“ studentka architektury setrvala v umělecké oblasti. Byla spoluzakladatelkou prvního umělecko-obchodního centra „Zadní trakt“ (Dominikánské náměstí Brno, 1993), své výtvarné nadání promítala do módních návrhů pod značkou „Romy Rose“ (šaty z jejích kolekcí si vybrala např. i Chantal Poullain), pořádala společenské akce a spolupracovala s modelingovými agenturami jako choreografka.
V současné době především maluje. V její tvorbě převažují oleje, ale ráda se vrací i k perokresbě a akvarelu. První dvojvýstava olejomaleb se uskutečnila 1. listopadu 2001 v Galerii Milana Zezuly v Městském divadle Brno a kavárně Galeryje (Brno, Lidická). Od roku 2011 působí jako kurátorka v různých galeriích.
Cit pro výtvarno projevila i v sérii gastronomických večerů s názvem „KULINARIUM“, v nichž se snoubí lahodné pokrmy s vernisážemi výstav. Kulinaria pořádá od roku 2012 a zatím má na svém kontě 31 tematických menu. Tento projekt dal vzniknout souboru grafik „Kuliohlédnutí“. Ve zkratce přinášejí vtipné propojení menu a rukopisu autora, který při dané gastronomické akci vystavoval, s nímž Romana tvůrčím způsobem nakládá.
Téměř všechny Romaniny výtvarné projekty vznikají v úzkém propojení s texty mnoha forem (básně, povídky, symboly). Pro obrazy z cyklu „Královny slz a ostružin“ (2011) se staly inspirací básně ze stejnojmenného almanachu současné ženské milostné poezie, v němž publikovalo svou tvorbu 44 současných českých básnířek. Almanach uspořádala k vydání spisovatelka Sylva Lauerová, Romana je autorkou obrazu, který tvoří obálku knihy. Průběžně vznikají i grafiky na motivy básní Aleny Vávrové a také práce ze souboru „BÁBY“, což jsou variace na téma jedné konkrétní básně.
V roce 2014 se zrodil projekt „KOČKA DENNĚ“, soubor 365 perokreseb. Výběr z této série byl prezentován na mezinárodní výstavě v Nové Manéži v Moskvě „Котики в Манеже – Pussycats at the Manege“ (2014/2015), jež poukazovala na fakt, že kočky vždy tvořily nedílnou součást výtvarného umění. Některé perokresby doplnily texty v almanachu „KOČKOVÁNÍ“ jehož obálku zdobí obraz „P. D.“. Pro Kočky SOS Hodonín byl na rok 2016 vydán první Romanin autorský a zároveň sponzorský kalendář s kočičími i lidskými jmény.
Nejčerstvější novinkou je básnická sbírka „Klóketen“, ve které poezii Sylvy Lauerové doplňují Romaniny ilustrace. Obě autorky sbírku slavnostně pokřtily 13. září 2022 v Galerii Architektury Brno.

Galerie FELIDAE působí od 31.7.2017 jako první autorská galerie nabízející průřez kočičí tvorbou Romany Štryncl. V Kočkafé Schrödinger našla své místo začátkem roku 2022, kdy kavárna ještě sídlila na Kolišti, nyní na Dominikánském náměstí 5, Brno.
Autorka postupně oslovuje prověřené útulky po celé republice. Namaluje jimi vybranou kočku jejíž obraz draží po dobu trvání výstavy na stránkách útulku a celá částka jde přímo na jeho účet. První výstava spojená s aukcí obrazu pro kočičí útulek proběhla v Divadle Bolka Polívky v roce 2013. “Celý projekt funguje nejen jako jednorázové získání finanční částky, ale především přibližuje problematiku útulkových zvířat, propojuje lidi a věřím, že vede i k zamyšlení a větší všímavosti”. Ve prospěch útulků Romana vydražila své olejomalby za 667.712 korun (29.aukce/2023).
Od roku 2013 vzniká soubor kočičích olejomaleb a názvem “Souhvězdí Bohumila Hrabala“. Obrazy jsou inspirovány a obohaceny poezií františkolázeňské básnířky Aleny Vávrové. Ta se s Bohumilem Hrabalem osobně znala a jako jediná v historii obdržela cenu z jeho nadace. Od léta 2016 Romana rozšiřuje kolekce “ZeMě“, “ZeMěKočky” a “MaléKočky“. V souboru ZeMě – útržky poskládané z cest, pocitů a snů – objevíte olejomalby rytíře, králíčka i fotbalový míč a nechybí ani všudypřítomné kočky. Jako malý kvíz jsou ukryty v každém obrazu. V ZeMěKočkách pak hrají kočky hlavní roli. “FELIDAEkoberce” jsou nekonečná řada obrazů inspirovaná větou z kočičí detektivky : “…v přízračném světle, dopadajícím z ulice, vypadala ta masa našinců jako heboučký koberec. Modré, zelené, žluté a oříškově hnědé oči z něj zářily jako fosforeskující skleněné korálky, v nichž se zračilo napětí a netrpělivost…”. Kolekci “FELIDAE” dominuje motiv kráčející kočky, která může být kýmkoli a čímkoli.

Realizované aukční výstavy pro kočičí útulky : Brněnský Max – domov pro kočky, z.s., Svoboda zvířat Plzeň – Sekce na ochranu koček, Kočky SOS Hodonín, Útulek Tibet, Kočičí oáza Holubice, Kočky Bohumín, Pražský spolek ochránců zvířat, Kočičí naděje, z.s., Kočičí depozitum Flíček, z.s., Pozor kočka!, Opuštěné kočičí tlapky, Zatoulané štěstí, Světluška – pro kočky, o.s., LuckyCats, Konec toulání, Cat World CZ – Kočkám v nouzi, Pomocné ruce Olomouc, z.s., Kočky u Katky, z.s., Mourek Prostějov, z.s., Útulek Zlín, z.s., Záchranná stanice pro československé vlčáky, z.s.. Kočičí dům u Mourečka, depozitum Cat World z.s., FELITI – kastrační program v ČR, Kočičí domov Sissi, z.s., Azyl Jiřina Skoumalová