Cena obrazu pro kočičí útulek se vyšplhala na 27 tisíc

Cena obrazu pro kočičí útulek se vyšplhala na 27 tisíc

2018-12-20
Galerie Felidae, média & Tiskové zprávy

TISKOVÁ ZPRÁVA 2018.12.20

Celý projekt funguje, propojuje lidi a vede je k zamyšlení i větší všímavosti, říká Romana Štrynclová

Patnáctá aukce pro Konec toulání byla výjimečná ve více ohledech. Uskutečnila se v rámci festivalu Literární Františkovy Lázně (LFL) s vyhlášením v česko-německé verzi a obraz kočky Pepinky se podařilo vydražit za rekordních 27 tisíc korun. I osud „hrdinky“ z obrazu je neobyčejný. Ač starší obyvatelky útulků mívají obecně menší šanci získat nový domov, Pepinku adoptovali mladí manželé jako čtrnáctiletou.

„Spojení s LFL představuje jisté vyvrcholení mé spolupráce s básnířkou Alenou Vávrovou. Díky tomu, že vernisáž s vyhlášením aukce festival odstartovala, měli jsme možnost po dva večery zažít Hanu Maciuchovou, která se stala tváří 21. ročníku festivalu i laskavou kmotrou obrazu Pepinky,“ komentuje událost Romana. „Přibližně 14 dní před koncem aukce jsme se ocitli na poměrně vysoké částce 19 tisíc korun, ovšem v posledních minutách před půlnocí se začalo přihazovat a konečná částka se vyšplhala na neuvěřitelných 27 tisíc,“ dodává Romana.

Překvapivé bylo, že obraz v dražbě nakonec získali manželé Čmokovi, kteří právě Pepinku adoptovali. „Pepču si zamilovali asi tak na 150 procent – nejen na obraze, ale i fyzicky – a Pepča se určitě bude prohlížet každý den z postele. Mám obrovskou radost. Moc děkuji všem zúčastněným, zejména Janě Peltrámové, která náš útulek doporučila, Romaně Štrynclové, že tak krásně Pepču namalovala, Alence Vávrové za krásnou básničku, chebskému infocentru, kde se konala výstava, i všem dražitelům,“ vyjádřila se majitelka útulku Alexandra Jančová. Za získané peníze vznikne v útulku v Kraslicích nová voliéra pro kočky, aby se mohly celé dny vyhřívat na sluníčku.

A co na to manželé Čmokovi? „Jsme moc rádi, že jsme mohli této kočičce udělat hezké stáří, ona nám to vrací svou láskou každý den. Co se týče obrazu, cena byla vyšší, než jsme původně plánovali, ale obraz Pepinky prostě musí být u nás doma. A hlavně jsme tím mohli pomoci tomu, aby se kočičky v Kraslicích měly ještě lépe,“ vzkazují.

V letošním roce připravila Romana Štrynclová celkem tři aukční výstavy – pro Světlušku Svitavy, LuckyCats v Brně-Ostopovicích a právě Konec toulání v Kraslicích. Jako kmotry postupně oslovila a pro projekt získala Janu Musilovou, manželský pár Pavlu a Dušana Vitázkovy a Alenu Vávrovou. Momentálně pracuje také na nové řadě olejomaleb MaléKočky. „Jsem nabitá nápady na další obrazy a nevím, který realizovat dřív. Je to skvělý pocit,“ přiznává Romana. Stejně tak ji těší fungování její autorské kočičí galerie FELIDAE v prostorách Cafe&Wine v Adamově.

V roce 2019 by výtvarnice ráda zrealizovala aukční výstavu pro Tlapky Mochov, pro které ztvární kocoura Huberta. Jak podotýká, proces od oslovení útulku až k finální akci bývá zdlouhavý.

„Během zatím poslední aukce jsem si uvědomila několik věcí – velkou podobnost osudů zvířat s osudy lidí. Neměli bychom zapomínat a přehlížet žádného živého tvora, všichni budeme jednou staří a nemoc nás může zastihnout kdykoli. Mám ohromnou radost z vydražené částky a ještě větší z toho, že celý projekt funguje, propojuje lidi, vede je k zamyšlení i větší všímavosti,“ bilancuje letošní rok 2018 v předvánočním čase brněnská výtvarnice.

VERNISÁŽ A VÝSTAVA

DERNISÁŽ VÝSTAVY

ŽIVÉ CHEBSKO.cz

DOBRÉ RÁNO

Související články

Romana Štryncl “Kuliohlédnutí”

2015-09-09

2015, grafika Galerie MONAME foto: Petr Dubjak & Hana Pumprlová

Martin Došek

2016-07-23

“VYOBRAZENÍ” koláže

NAŠE KOČKY 8/2023

2023-08-01

Zatoulané štěstí, z. s. „Spolek na ochranu zvířat na Kroměřížsku Zatoulané štěstí zachraňuje opuštěná, zatoulaná a týraná zvířata včetně zajištění kom…