HAF&MŇAU.CZ 1/2017

HAF&MŇAU.CZ 1/2017

2017-01-20
média & Tiskové zprávy

Aukce obrazu kocoura Satánka pro Pozor kočka!

Aukce obrazu kocoura Satánka pro Pozor kočka!

Romanu Štrynclovou čeká v Praze jubilejní 10. aukce kočičího obrazu

Téměř 80.000 korun na podporu kočičích útulků a depozit se podařilo od roku 2014 formou aukcí obrazů získat výtvarnici Romaně Štrynclové. První obraz – olejomalba kocoura Maxe pro útulek Brněnský Max – se vydražil za 7.000 korun. Na konci ledna čeká Romanu jubilejní 10. aukce kočičího obrazu, tentokrát pro pražský spolek Pozor kočka!  Zahájení aukce spojené s vernisáží obrazů ze série Souhvězdí Bohumila Hrabala se uskuteční v pondělí 30. ledna od 18 hodin v Kavárně Kočičí v Křižíkově ulici v Praze.

„Když jsem ve foyeru Divadla Bolka Polívky připravovala výstavu Královny slz a ostružin, což jsou obrazy k básním ze stejnojmenného almanachu ženské milostné poezie, neměla jsem vhodný obraz na velkou stěnu nad schodištní podestou. Napadlo mě, že by tam mohly být právě kočky, které jsem chtěla už dlouho malovat. S básnířkou Alenou Vávrovou jsem se seznámila právě díky almanachu Královen a věděla jsem, že má kočky ráda. Už jsem znala i některé její kočičí básně, a tak jsem ji oslovila…“ vzpomíná Romana, jak se začala rodit kolekce obrazů Souhvězdí Bohumila Hrabala. Jelikož se výtvarnice snažila opuštěné kočky už delší dobu podporovat, domluva s Brněnským Maxem byla rychlou a jasnou volbou. „Tehdy jsem netušila, jestli můj záměr bude vůbec fungovat, ale dnes mám za sebou 9 kočičích aukcí pro útulky z celé České republiky,“ dodává Romana. První úspěšná aukce se pojí s rokem 2014, kdy si veřejnost připomínala 100. výročí narození Bohumila Hrabala, rovněž milovníka koček. Díky aukcím se do konce roku 2016 vybralo na potřebné kočky celkem 78.961 korun, tj. v průměru 8.773 korun na útulek.

S nabídkou uspořádat aukci oslovuje Romana prověřené útulky a po domluvě s provozovateli vždy namaluje kočičího obyvatele, který je pro daný útulek nebo depozitum specifický. „Vždy vybíráme kočku se zajímavým příběhem, svědčícím bohužel často i o lidské lhostejnosti. Poté hledáme prostor pro výstavu,“ vysvětluje Romana. Většinou jde o dlouhodobý proces, neboť provozovatelé mnohdy chodí běžně do práce, o kočky se starají ve svém volném čase a na další aktivity jim už mnoho času nezbývá. Satana z Pozor kočka! namalovala  Romana už v roce 2015, na výstavu a do aukce se dostává až nyní – v lednu 2017.

 „Představte si kočku, která vydává zvuky jako temný stín z vaší noční můry, a když se o vás otře, máte pocit, že vás objímá půl roku nemytý bezdomovec… Takový byl kocour Satan, který k nám připutoval v listopadu 2014. Měl starší zlomeninu čelisti, která mu špičáky posunula tak, že se kříží, a nemohl skousnout, takže mu z huby stále kanuly sliny. A přitom všem byl tak moc milý a mazlivý! Ve sklopci házel zádíčka, u veterináře ducal hlavou a při koupání se ani nebránil. Totální miláček, který místo vrnění chrčí jak z hororu, je prostě k smíchu a pláči zároveň,“ popisuje vybraného kočičího hrdinu Ivana Klímová z Pozor kočka!

Spolek Pozor kočka! pečuje o opuštěná, poraněná, nemocná a týraná zvířata, zejména kočky, a hledá jim nový domov. Jako nezisková organizace vznikl v létě 2013 a každý její člen v ní pracuje dobrovolně, ve svém volném čase, s velkou láskou ke zvířátkům a bez nároku na jakýkoli honorář. Činnost spolku umožňují drobné příspěvky a dary od lidí, kteří jsou ochotni pomáhat.

Vernisáž olejomaleb i aukci obrazu Satánka odstartují společně s Romanou Štrynclovou v pondělí 30. ledna v Kavárně Kočičí jako kmotry spisovatelka a překladatelka Pavla Horáková a moderátorka a šansoniérka Ester Kočičková.

Aukci lze poté sledovat primárně na webové stránce útulku a na facebooku, kde mají zájemci možnost přihazovat. Končí 4. března úderem půlnoci. Celá částka jde ve prospěch útulku.

Související články

Léna Brauner

2014-11-09

“3+4” obrazy www.lenabrauner.cz

“BÁBY”

2015-05-08

akvarely na motiv básně Aleny Vávrové Galerie CAFE&WINE Adamov

“Královny slz a ostružin mi vstoupily do života”

2017-04-25

TISKOVÁ ZPRÁVA 2017.04.25 Romana Štrynclová: Královny slz a ostružin mi vstoupily do života Název Královny slz a ostružin nese almanach současné žensk…