Novinky.cz 9/2019

Novinky.cz 9/2019

2019-09-08
Galerie Felidae, média & Tiskové zprávy

Obraz Dorinky a kočičí AZ-kvíz s Alešem Zbořilem podpoří kočičí útulek v Olomouci

NOVINKY.CZ

K útulku Pomocné ruce Olomouc z. s. směřuje svou další aukční výstavu výtvarnice Romana Štrynclová. Vernisáž společně se zahájením dražby obrazu kočky Dorinky se uskuteční 11. září v 18 hodin v olomoucké Galerii Anděl. Jako kmotra tentokrát Romana oslovila známého moderátora Aleše Zbořila.

Romana Štrynclová s Alešem Zbořilem v r. 1995 a dnes ve svém ateliéru. _ foto: archiv RŠ

„Zvířata mám moc rád. Jak ta ve volné přírodě, tak domácí. V životě jsem už byl chovatelem křečků, rybiček, kanárka a psa. Jen kočku jsme zatím neměli. Ale jsem pro každou číčovinu,” reagoval na nabídku kmotrovství oblíbený moderátor soutěžního pořadu AZ-kvíz.

A jak souvisí AZ-kvíz s výstavou kočičích obrazů? „Protože je naše soutěž o všem od A až po Z a v její dlouhé historii padly tisíce otázek, dá se předpokládat, že tam byly i otázky kočičí. Jen nevím, jestli jsme probrali všechny od americké hrubosrsté až po tureckou van,” uvažuje Aleš. Na návštěvníky vernisáže chystá Aleš Zbořil malé překvapení – kočičí verzi televizního AZ-kvízu.

Romana Štrynclová a její soubor obrazů ZeMěKočky _ foto: Petr Ivančic

Myšlenka Romany Štrynclové pomáhat kočičím útulkům prostřednictvím dražeb vlastních obrazů vznikla v roce 2013. Vždy po dohodě s útulkem namaluje čtyřnohou obyvatelku, která je pro daný útulek klíčová. Vzniklý obraz se poté po dobu výstavy draží a celá částka nakonec putuje na konto útulku nebo depozita.

Dorinku útulek přijímal jako týranou kočičku s diabolkami velmi blízko u páteře a popáleninami na zadních končetinách a ocasu. Kvůli poškození míchy Dorinka ochrnula na zadní nohy, ale dožívala šťastná ve volném výběhu na zahradě depozita, kde dokonce zkoušela lovit motýly. Na přední končetiny byla velmi obratná a stažené svaly na ochrnutých zadních tlapkách jí s pomocí Dornovy metody pomáhala rozcvičovat terapeutka.

„Bylo to úžasná kočička,” vzpomíná Kateřina Sklenářová, provozovatelka Pomocných rukou. „Dnes už bohužel nežije, ale pro spoustu z nás je symbolem toho, čemu jsme se zavázali se věnovat,” vysvětluje Sklenářová.

Obraz kočky Dorinky a Dorinka na fotografii útulku _ foto: archiv Pomocné ruce, Petr Ivančic

„Pomocné ruce patří mezi útulky, které mají dobré reference, a společně se domlouváme už delší dobu. Jakmile jsem věděla termín výstavy, hned jsem začala malovat. Přestože má každá obec ze zákona povinnost postarat se o opuštěné zvíře, olomoucké Pomocné ruce fungují jen jako nezisková organizace závislá na pomoci dobrovolníků, neboť město na žádosti o podporu opakovaně nereaguje,“ upozorňuje na složitou situaci útulku Romana.

 

Pomocné ruce navíc aktuálně hledají nové prostory, protože jim končí nájemní smlouva ve stávajícím místě ve Zverimexu v Dolní Novosadské ulici a nový majitel ji nehodlá útulku prodloužit. Pomocné ruce Olomouc od svého počátku podporují kastrace koček s cílem humánně regulovat počty koček na území města. Pomocníci a dobrovolníci z. s. svou činnost vykonávají ve svém volném čase bez nároku na jakoukoliv odměnu.

„Kdyby se zapojilo město Olomouc a zajistilo útulku stálé prostory podobně, jako zvládli třeba v Bohumíně, byla by to pro Pomocné ruce ta největší odměna,“ dodává Romana.

Aukce kočičího obrazu potrvá podobně jako výstava v Galerii Anděl do 10. října. Přihazovat se bude na stránkách depozita až do půlnoci. Vyvolávací cena obrazu je 1 Kč. Při poslední aukci pro pražský spolek Cat Word se podařilo začátkem srpna vydražit obraz kočky Evičky za 20 tisíc korun.

Obraz kočky Evičky se v srpnu podařilo vydražit za 20 tisíc korun. Kmotrou obrazu byla herečka Eva Leinweberová (třetí zleva). _ foto: Simona Polcarová

Související články

Sama doma 10.01.2014

2014-01-10

reportáž: Den s Romanou Štrynclovou čas 41:40 http://www.ceskatelevize.cz/porady/1148499747-sama-doma/314292320030001/video/

Kočičí obrazy Romany Štrynclové mají své příběhy a básně

2017-03-20

TISKOVÁ ZPRÁVA 2017.03.20 Kočičí obrazy Romany Štrynclové mají své příběhy a básně Kolekci olejomaleb Romany Štrynclové Souhvězdí Bohumila Hrabala sch…

BARVY BÁSNÍ V PODHÁJÍ

2017-09-16

VEČER S VÍNEM A POESIÍ jednovečerní výstava obrazů, rozhovor s malířkou, audiozáznam zápisků z deníčku “Vít Slíva – Dnění”. komentář a recirace Víta S…