NAŠE KOČKY 9/2019

NAŠE KOČKY 9/2019

2019-09-04
Galerie Felidae, média & Tiskové zprávy

KOČKY V UMĚNÍ

Souhvězdí Bohumila Hrabala

Svou 16. kočičí aukci přichystala výtvarnice Romana Štrynclová pro pražský spolek Cat World z. s., který se stará o kočky bez domova či v nouzi v Praze a okolí. Vernisáž výstavy Báseň pro Evičku a zahájení aukce obrazu ve prospěch spolku se uskutečnily 10. července v novém multikulturním prostoru Bar/ák v Praze na Florenci, Za Poříčskou branou 7. Jako kmotru Romana tentokrát oslovila divadelní a filmovou herečku Evu Leinweberovou, kterou proslavila zejména role Jituš z Účastníků zájezdu.

Eva Leinweberová pokřtila na vernisáži Romanin obraz kočky Evičky, kterou spolek Cat World našel zanedbanou ve squattu v pražských Vokovicích.

Takový domov je pro kočičky z důvodu nulové lékařské péče, špatné stravy i nekontrolovatelného množení více než nevhodný. „Evička byla chycena v rámci místní kastrační akce a brzy jsme jí našli nový domov. Bohužel se k nám po půlroce vrátila. Bála se jiných koček a ty na ni byly zlé. V současné době je z ní sebevědomá kočičí dáma a my se jí pokoušíme znovu najít rodinu. Lépe by se určitě cítila v prostředí, kde by mohla být hýčkaným jedináčkem,“ popisuje za Cat World osud Evičky Jana Beranová. Vernisáž a aukce obrazu, na němž je Evička zachycena v prostředí squattu a s českou vlajkou, se tak v galerii Bar/áku propojí zároveň se snahou spolku opět nabídnout Evičku k adopci.

Spolek Cat World z. s. vznikl v srpnu 2016, ale všichni zakládající členové se „kolem koček“ pohybovali už delší dobu. Nejde o klasický útulek ­– péči potřebným kočkám členové poskytují v malých domácích depozitech. Hlavním cílem spolku je materiální a finanční pomoc organizacím i jednotlivcům, kteří na vlastní náklady pomáhají kočkám v nouzi přímo v terénu. Spolek se mj. podílí na realizaci kastračního programu divokých koček, organizuje sbírky pro kočky v nouzi a pomáhá majitelům koček v tíživé životní situaci. „Doufáme, že trochu dokážeme zlepšit kočičí svět,“ dodává Beranová.

 

 

Související články

Malovat slepou kočku je celkem výzva, říká Romana Štrynclová

2020-06-10

Dvacátým útulkem, který podpoří výtvarnice Romana Štrynclová výstavou a dražbou vlastního obrazu, se na doporučení místních stane městský Útulek Zlín,…

„I ten nejobyčejnější pokrm můžete krásně naservírovat a užít si ho“

2017-02-21

TISKOVÁ ZPRÁVA 2017.02.21 Romana Štrynclová o KULINARIU: „I ten nejobyčejnější pokrm můžete krásně naservírovat a užít si ho“ Pečená jitrnice s brambo…

APETÝT 22.2.2019

2019-02-22

povídání s Janou Kobylinskou v Českém rozhlase Brno APETÝT – ROZHOVOR