Obraz Dorinky vznikl jako symbol péče o opuštěné kočky z Olomoucka

Obraz Dorinky vznikl jako symbol péče o opuštěné kočky z Olomoucka

2019-09-03
Galerie Felidae, média & Tiskové zprávy

Obraz Dorinky vznikl jako symbol péče o opuštěné kočky z Olomoucka

Evička, Cat World, kmotra Eva leinweberová

Myšlenka Romany Štrynclové pomáhat kočičím útulkům prostřednictvím dražeb vlastních obrazů vznikla v roce 2013. Dnes má Romana za sebou již 16. aukci, která skončila velmi úspěšně – obraz kočky Evičky pro pražský spolek Cat Word se podařilo začátkem srpna vydražit za 20 tisíc korun. Už potřetí při charitativní aukci obraz získala podporovatelka projektu Petra Jirků.

„Je skvělé, že existují lidé, kterým není problematika opuštěných koček lhostejná. Obrazy jsou krásné! Už budu mít hezkou sbírku a snad tím tak trochu nenápadně nasměruji své děti k umění, neboť obrazy patří do domu, a lásce ke zvířatům,” komentuje Petra Jirků, čerstvá majitelka obrazu Evičky.

ZeMěKočka, skica

Další Romanina pomoc směřuje do Útulku pro kočky Pomocné ruce Olomouc z. s. „Pomocné ruce patří mezi útulky, které mají dobré reference, a domlouváme se už delší dobu. Přestože má každá obec ze zákona povinnost postarat se o opuštěné zvíře, olomoucké Pomocné ruce fungují jen jako nezisková organizace závislá na pomoci dobrovolníků, neboť město na žádosti o podporu opakovaně nereaguje,” upozorňuje na složitou situaci útulku Romana. Pomocné ruce navíc aktuálně hledají nové prostory, protože jim končí nájemní smlouva ve stávajícím místě ve Zverimexu v Dolní novosadské ulici a nový majitel ji nehodlá útulku prodloužit. „Záchrana koček, jejich léčba, socializace, snaha o umístění do nového domova, to je každodenní a nekončící práce a nových bezprizorních koček a koťat neubývá. Všechno mi dochází až teď, když mám za sebou návštěvy více než desítky útulků a problematiku opuštěných koček průběžně sleduji,” vysvětluje Romana. Pomocné ruce Olomouc od svého počátku podporují kastrace koček s cílem humánně regulovat jejich počty na území města. Pomocníci a dobrovolníci z. s. svou činnost vykonávají ve svém volném čase bez nároku na jakoukoliv odměnu. Snaží se také pomáhat soukromým domácím depozitům a tzv. „krmičům” opuštěných koček. „Kdyby se zapojilo město Olomouc a zajistilo útulku stálé prostory podobně, jako zvládli třeba v Bohumíně, byla by to pro Pomocné ruce ta největší odměna,” dodává Romana.

Dorinka, Pomocné ruce Olomouc

Pro aukční výstavu, která se uskuteční v olomoucké Galerii Anděl od 11. září do 10. října 2019, namalovala výtvarnice obraz kočky Dorinky. „Dnes už bohužel nežije, ale pro spoustu z nás je symbolem toho, čemu jsme se zavázali se věnovat,” říká Kateřina Sklenářová, provozovatelka Pomocných rukou Olomouc. Dorinku útulek přijímal jako týranou kočičku s diabolkami velmi blízko u páteře a popáleninami na zadních končetinách a ocasu. Kvůli poškození míchy Dorinka ochrnula na zadní nohy, ale dožívala šťastná ve volném výběhu na zahradě depozita, kde dokonce zkoušela lovit motýly. Na přední končetiny byla velmi obratná a stažené svaly na ochrnutých zadních tlapkách jí s pomocí Dornovy metody pomáhala rozcvičovat terapeutka. „Bylo to úžasná kočička,” vzpomíná Sklenářová.

Dorinka, Pomocné ruce Olomouc

Kmotrem obrazu se při vyhlášení aukce, jež odstartuje společně s vernisáží právě 11. září v 18 hodin, stane známý moderátor Aleš Zbořil. „Jsem pro každou číčovinu,” reagoval Aleš okamžitě na nabídku kmotrovství. Oblíbený moderátor AZ-kvízu má ke zvířatům kladný vztah a jako vystudovaný herec se věnoval také dabingu, kde namlouval myšáka, psa, hada, čmeláka, medvěda i několik druhů ptactva. „Daboval jsem určitě víc zvířat, než jsme kdy měli doma. V životě jsem už byl chovatelem křečků, rybiček, kanárka a psa. Jen kočku jsme zatím neměli…“ komentuje s úsměvem Aleš. A co mají společného kočky a AZ-kvíz? „Protože je naše soutěž o všem od A až po Z a v její dlouhé historii padly tisíce otázek, dá se předpokládat, že tam byly i otázky kočičí. Jen nevím, jestli jsme probrali všechny – od americké hrubosrsté až po tureckou van,” zmiňuje Aleš. Na vernisáži čeká proto na diváky také jedno překvapení. „Už se moc těším, protože jsme se s Alešem domluvili na kočičím AZ-kvízu. Sama jsem zvědavá,” naznačuje Romana.

1995 s Alešem Zbořilem

Galerie Anděl se nachází cca 100 metrů od bývalého Prioru (směr nám. Národních hrdinů) v ulici 8. května č. 8. Kromě autorských výstav pořádá koncerty, besedy s výtvarníky, čtení knih či divadelní představení. „Prostory galerie mají svou osobitou atmosféru a věřím, že jejich Anděl olomouckým kočkám pomůže,” doufá Romana.

Aukce kočičího obrazu potrvá až do 10. října do půlnoci. Přihazovat lze na stránkách depozita nebo na facebooku ihned po vyhlášení aukce.

Vyvolávací cena obrazu je 1 Kč. Celý výtěžek poputuje na konto útulku.

Dorinka, Pomocné ruce Olomouc

Zvěřinec / přenádhernej

nesmí zvířátka do chrámů a kostelů
a přece všude tam jsou
mouchy kočky psi opice komáři / se ženili
a sloni převlečeni za blechy a vši
i černí sloni co nesou varhany

svině všelijaký

a osel a vůl a ovečky co dechem zahřívají
Kostely a chrámy celého světa / šírého
jsou přenádhernej zvěřinec

svině všelijaký / lidský

nasázely Dorince k páteři diaboly
a popálily jí zadní nožky

Pomocné ruce / z Olomouce 
jí však daly celou horu lásky

Tolik pomohly: běhá už 
po předních
na louce 
a pokouší se lovit motýly

© Alena Vávrová

Zeměkočky, skica

TISKOVÁ ZPRÁVA 2019.09.03
foto: Petr Ivančic, archiv rš

Související články

Galerie Aviatik

2012-03-28

autorské čtení – Sylva Lauerová www.galerie-aviatik.cz

NAŠE KOČKY 8/2019

2019-07-25

Kočky v umění Souhvězdí Bohumila Hrabala “Organizování výstav spojených s aukcemi pro kočičí útulky je pro mě srdeční záležitost. Oslovím konkrétní út…

ŠALINA 11/2021

2021-11-02

Kočičí výstava s netypickým kmotrem PŘÍHOZY ZDE : FACEBOOK – WEB ŠALINA 11/2021 KIKINA – Kočky SOS Hodonín