POHÁDKA PRO BELKU

POHÁDKA PRO BELKU

2021-06-12
Výstavy

23. aukce pro Kočičí dům u Mourečka, depozitum Cat World z.s.
POHÁDKA PRO BELKU

aukce : 12. 06. – 15. 07. 2021 /do půlnoci
vyvolávací cena obrazu je 1 Kč
PŘÍHOZY ZDE – nebo napište: kocicidumumourecka@gmail.com
číslo transparentního účtu: 2601051566/2010 – v.s. 8888

Postupně oslovuji prověřené útulky po celé čr, namaluji jimi vybranou kočku, její obraz se draží po dobu trvání výstavy na stránkách útulku a celá částka jde přímo na jeho účet. První výstava spojená s aukcí obrazu pro kočičí útulek proběhla v Divadle Bolka Polívky v roce 2013.

V listopadu 2018 proběhla 15. aukce v rámci festivalu Literární Františkovy Lázně, kmotrou byla paní Hana Maciuchová a podařilo se vybrat rekordních 27 tisíc korun. Celý projekt funguje nejen jako jednorázové získání finanční částky, ale přibližuje problematiku útulkových zvířat, propojuje lidi a věřím, že vede i k zamyšlení a větší všímavosti.

Mám velkou radost, že kmotrou obrazu bude Tanja Kauerová-Pařízková.

Pohádku o Belce napsala Lucie Hlavinková.

Belka
     „Fuj! Nesahej na tu kočku, je škaredá! Kdoví, co má všechno za nemoci…“
     Tuhle větu slyšela Bela ve svém životě bezpočtukrát. Věděla, že po ní často může následovat hozený kámen nebo kopanec, který jí před lety přivodil vykloubenou nohu, takže se raději rychle schovala. Lidé se na ni nedívali se zalíbením, nikdo ji nikdy nepochválil, jak je pěkná, většina se jí štítila a nepohladila by ji ani za nic.
     Belka byla škaredá. Moc škaredá. Loupala se jí kůže, oči měla samý zánět. Kulhala. Přišla o obě uši, které musely být amputovány kvůli nádorům. Ty jí koneckonců rostly i v tlamě a u oka.
     Tak velice škaredá kočka to byla.
     Co s takovou kočkou? Většina lidí si přece pořizuje kočky proto, že obdivují jejich elegantní krásu, hebký kožich, podmanivé oči a graciézní pohyb. Kdo by chtěl tuhle příšeru? Vždyť život takové kočky snad ani nemá cenu… Jenom by se vyhazovaly peníze za léčbu a bylo by s tím plno starostí.
     „Mami, ale ta kočička není škaredá.“
     „Co to říkáš?“
     „Nebo možná škaredá je, ale mně se stejně líbí. Určitě je moc hodná. Myslím, že je to zakletá princezna.“ Na přikrčenou Belku se dívala malá holčička, kterou nezajímaly všechny její boláky a nemoci. Dívala se jí rovnou do očí a ty měla Bela překrásné. Pomalu je přimhouřila, aby dala holčičce najevo, že jí děkuje. Poprvé v životě se na ni někdo díval bez odporu! A dokonce o ní holčička řekla, že je princezna!

     Belka pochopila, že doposud přejímala názor ostatních. Je škaredá a plná nemocí, změnit se to nedá, tak by raději neměla zaclánět, slušelo by se, aby někam zalezla a dala pokoj. Hezčí a sebevědomější kočky mají mnohem větší právo na život a na lásku, tak to prostě na světě chodí…
     Ale teď se Belka zamyslela. Ta holčička řekla, že sice škaredá je, ale že se jí stejně líbí. To je tedy zvláštní… Že by to spolu nemuselo souviset? Jako zakletá princezna si však nepřipadala, protože princezny čekají na to, až je někdo vysvobodí. Belka měla spíš srdce bojovnice, ve svém životě naopak mnohokrát pomohla ostatním, kteří potřebovali vysvobodit.
     Jako právě teď, když uslyšela zoufalé mňoukání o pomoc. Vyběhla z úkrytu a uviděla, jak velký huňatý kocour syčí a prská na menšího, jen pár vteřin předtím, než ho pokouše. Vůbec nepřemýšlela a vrhla se slabšímu na pomoc. Její odhodlání útočníka zastrašilo a stáhl se, možná i proto, že Bela bez uší vypadala jako obzvlášť ostřílená rváčka. Slabší kocourek se na ni podíval vděčně a Belka znovu spatřila pohled někoho, kdo nevidí žádnou ošklivost, ale jenom její překrásné oči, které zrcadlí odvahu zastat se slabých. Belčina krása spočívala v tom, že nesnesla žádné bezpráví a pomáhala všem a všude.

     Na světě je dost překrásných koček, které každý touží pohladit a potěšit své oči jejich půvabem. Ale na světě pořád není dost stvoření, které mají krásu jiného druhu. Takovou, kterou lze vidět jen pohledem do jejich očí, i kdyby ty oči byly zanícené a utlačené nádory. Belka takovou bytostí byla.
     Tak velice krásná kočka to byla.

ROMY & ROSE
Projekt dvou žen, které se potkaly na soutěži MISS ČESKOSLOVENSKO 1991 a schází se po přesně 30 ti letech ve výtvarné branži. Vernisáž je součástí slavnostního otevření Zámecké Galerie. Projekt si pod svou ochranu jak kurátorsky, tak i ze stránky interiérového designu a vzala Rosana de Montfort. Jako první galerijní akci uvede prodejní výstavu svých obrazů a obrazů Romany Štryncl.

Související články

Výstava, jakou svět neviděl

2020-12-31

… tak by se mohla jmenovat další z aukčních výstav, kterou v závěru roku pod názvem Báseň pro Foresta uspořádala výtvarnice Romana Štrynclová v Diva…

Mé Frantovy a Alenka

2019-12-01

Mé Frantovy a Alenka Šťastná shoda okolností mi do života přivedla poezijní kometu Alenku Vávrovou. Zářící, energickou, jedinečnou, komplikovanou. Ale…

8.KULINARIUM “Bažant s vůní Muškátu”

2013-01-29

& Caffe Late Art s kávou Carraro & fotografie Jana Rybáře _ www.janrybar.cz foto: Petr Dubjak a team kulinaria