Pro Evičku s Evou Leinweberovou v pražském Bar/áku

Pro Evičku s Evou Leinweberovou v pražském Bar/áku

2019-07-01
média & Tiskové zprávy

Svou 16. kočičí aukci chystá výtvarnice Romana Štrynclová pro pražský spolek Cat World z. s., který se stará o kočky bez domova či v nouzi v Praze a okolí. Vernisáž výstavy Báseň pro Evičku a zahájení aukce obrazu ve prospěch spolku se uskuteční ve středu 10. července od 19 hodin v novém multikulturním prostoru Bar/ák v Praze na Florenci, Za Poříčskou branou 7. Jako kmotru Romana tentokrát oslovila divadelní a filmovou herečku Evu Leinweberovou, kterou proslavila zejména role Jituš z Účastníků zájezdu.

„Mám radost, že mé pozvání Eva Leinweberová přijala. Považuji ji za velmi výraznou herečku současné české komediální scény. Navíc mě ohromně potěšilo, že je i majitelkou čtyř koček,“ přiznává Romana. Evu Leinweberovou diváci důvěrně znají také z televizních reklam – v současné době zdatně sekunduje v nejmenovaném call centru Marthě Issové v sérii reklam na dodávky energií. Do povědomí diváků se také nesmazatelně zapsala její role učitelky tělocviku v seriálu Trpaslík. Po boku Martina Pechláta se objevila v komedii Ženy v pokušení, v poslední době figurovala ve filmech Bezva ženská na krku, Tátova volha či v Teroristce. Hraje v Divadle Minor a Městských divadlech pražských (ABC a Rokoko). Není bez zajímavosti, že v Minoru už bezmála dvacet let ztvárňuje zlého kocoura v inscenaci Zahrada.

Eva Leinweberová, archiv herečky

„V Rokoku hraju v inscenaci Davida Drábka Kanibalky aneb Soumrak samců, v ABC jsem dcerou hejtmana a hejtmanky v Revizorovi a v Žižkovském divadle, kde hostuje divadlo Aqualung, hraju čarodějnici v Prachettově Maškarádě. Zlou čarodějnici mám na repertoáru také v Minoru v Malé čarodějnici a tak vůbec většinou hraju postavy “zlé a blbé”. S režisérem Vladimírem Morávkem jsme je nazývali Paní blbá jak noha. A ty v podstatě hraju i ve filmech,“ říká o svých rolích s nadsázkou Eva.

Eva Leinweberová, archiv herečky

Eva Leinweberová pokřtí na vernisáži Romanin obraz kočky Evičky, kterou spolek Cat World našel zanedbanou ve squattu v pražských Vokovicích. Takový domov je pro kočičky z důvodu nulové lékařské péče, špatné stravy i nekontrolovatelného množení více než nevhodný. „Evička byla chycena v rámci místní kastrační akce a brzy jsme jí našli nový domov. Bohužel se k nám po půlroce vrátila. Bála se jiných koček a ty na ni byly zlé. V současné době je z ní sebevědomá kočičí dáma a my se jí pokoušíme znovu najít rodinu. Lépe by se určitě cítila v prostředí, kde by mohla být hýčkaným jedináčkem,“ popisuje za Cat World osud Evičky Jana Beranová. Vernisáž a aukce obrazu, na němž je Evička zachycena v prostředí squattu a s českou vlajkou, se tak v galerii Bar/áku propojí zároveň se snahou spolku opět nabídnout Evičku k adopci.

Evička, foto Petr Ivančic

Spolek Cat World z. s. vznikl v srpnu 2016, ale všichni zakládající členové se „kolem koček“ pohybovali už delší dobu. Nejde o klasický útulek ­– péči potřebným kočkám členové poskytují v malých domácích depozitech. Hlavním cílem spolku je materiální a finanční pomoc organizacím i jednotlivcům, kteří na vlastní náklady pomáhají kočkám v nouzi přímo v terénu. Spolek se mj. podílí na realizaci kastračního programu divokých koček, organizuje sbírky pro kočky v nouzi a pomáhá majitelům koček v tíživé životní situaci. „Doufáme, že trochu dokážeme zlepšit kočičí svět,“ dodává Beranová.

Evička, CatWorld, adopce

Výtvarnice a někdejší Miss Morava a Sympatie Romana Štrynclová od roku 2013 oslovuje prověřené útulky po celé ČR, vždy namaluje útulkem vybranou kočku a její obraz se poté draží po dobu trvání výstavy. Celá částka jde přímo na účet konkrétního útulku nebo depozita. Zatím poslední aukce, která se konala v rámci festivalu Literární Františkovy Lázně, přinesla rekordní výtěžek 27 tisíc korun. „Celý projekt funguje nejen jako jednorázové získání finanční částky, ale přibližuje problematiku útulkových zvířat, propojuje lidi a věřím, že vede i k zamyšlení a větší všímavosti,“ uzavírá Romana. V minulosti se kmotry obrazů stali Ester Kočičková, Pavla Horáková, Slávek Janoušek, Dušan a Pavla Vitázkovi či Hana Maciuchová. Jméno známé osobnosti napomáhá rozšířit projekt do širšího povědomí veřejnosti a odráží se i na výši výtěžku.

Obraz kočky Evičky se bude dražit po celou dobu výstavy Báseň pro Evičku na facebookových stránkách Cat World CZ – Kočkám v nouzi. Výstava v Bar/áku potrvá do 11. srpna, aukce do 8. srpna do půlnoci.

Bar/ák je nová kulturně společenská platforma přímo na Florenci. Jedná se o venkovní dvůr v pavlačovém domě s vnitřní kavárnou, barem Galerie i prostorem pro koncerty a divadlo. Součástí domu je Z pokoje do pokoje, Keramika srdcem, Obživa a Divadlo Pomezí.

Brněnská výstava v Galerii Platinium potrvá až do 10. září. Přístupná je ve všední dny od 9 do 19 hodin.

Romana Štrynclová, atelier, skica

TISKOVÁ ZPRÁVA 2019.07.01
foto: Petr Ivančic

Související články

NAŠE KOČKY 2/2019

2019-02-01

Pepinka našla domov Brněnská výtvarnice Romana Štrynclová úzce spolupracuje s kočičími útulky. Maluje pro ně obrazy a organizuje aukce. Ve prospěch út…

BÁSEŇ PRO JULINKU

2020-02-01

19. aukce pro kočičí útulek aukce trvá po dobu výstavy : 1.2. – 27.02.2020 /do půlnoci vyvolávací cena obrazu je 1 Kč PŘÍHOZY zde : Mourek Prostějov,…

“ZeMěKrálovny”

2017-01-25

v Café GAVIOTA sólo pro: Martin Kudlička novoroční snímání obrazů vernisáž prvního obrazu roku 2o17 Café GAVIOTA v Moravská zemská knihovna foto: Petr…