Vrány v galerii Na radnici v Brně-Řečkovicích

Vrány v galerii Na radnici v Brně-Řečkovicích

2019-02-18
média & Tiskové zprávy

TISKOVÁ ZPRÁVA 2019.02.18

V ateliéru Romany Štrynclové od začátku letošního roku vznikají nejen nové obrazy, ale také se rodí plán na další aukce pro kočičí útulky. Nové olejomalby z cyklu ZeMěKočky koncem února doplní výstavu Barevný svět Dariny Studené v galerii Na radnici v Brně-Řečkovicích.

R.Š.

Obě výtvarnice spojuje nejen blízkost bydliště (Studená žije v Medlánkách, Štrynclová v Řečkovicích). „Líbí se mi, že obě používáme plátna, zhruba stejné formáty i barvy, ale každá s nimi pracujeme úplně jinak,“ komentuje svou účast na výstavě Romana. Zatímco u Dariny Studené převažují krajiny a nově se objevují zvířecí motivy, Romana se zaměřuje především na kočky. Na výstavu namalovala nové obrazy z cyklu ZeMěKočky, aby výstavu své kolegyně doplnila a netříštila ji dalšími formáty z jiných kolekcí. Vernisáž se uskuteční v pátek 22. února v 17 hodin na řečkovické radnici a přístupná bude denně od 14 do 17 hodin až do 3. března.

Kocour z Rechowitz

„Přizvala jsem Romanu Štrynclovou, s níž jsme před dvěma lety založily spolek Vrány. Už dřív mi přátelé doporučili, že je zajímavé, když vystavuje víc umělců naráz. Každého může oslovit něco jiného. Jako Vrány jsme uspořádaly jednodenní výstavu, setkání umělců Řečkovic a Medlánek v září 2017. Ke společnému názvu nás inspiroval Vránův mlýn, kde tvoří sochař Patrik Vlček z Mokré Hory. A hlavně se jako Vrány občas slétneme a něco podnikneme,“ vysvětluje propojení s Romanou Darina Studená. Vrány by se měly objevit i na obraze každé z umělkyň (Romanin nese název Čaroděj). Do budoucna obě výtvarnice také plánují podílet se kurátorsky na výstavách v bývalé konírně Společenského centra Sýpka.

BTV ŽURNÁL 9/2017

ATELIER – ČARODĚJ

VRÁNY

Romana Štrynclová rozšiřuje své kolekce FELIDAE, MaléKočky, Felidae Koberce a pracuje na olejomalbách pro kočičí útulky. Momentálně jsou v jednání aukční výstavy pro pražský Cat World, útulky Mourek Prostějov, Pomocné ruce Olomouc, mikulovské Dočasky u Katky nebo Tlapky Mochov. Výstava pro Pomocné ruce Olomouc se uskuteční v září v Galerii Anděl. Na aukčním obraze se objeví kočka Dorinka, která patřila k prvním přijatým zvířatům, když spolek vznikal. Kvůli svému postižení se pohybovala jen po dvou předních tlapkách. Dnes již bohužel nežije, ale stále představuje symbol toho, k čemu se zakladatelky Pomocných rukou před lety zavázaly.

ZEMĚKOČKY

„Jeden z mých nejlepších projektů – spojení výstav s aukcí pro kočičí útulky – mě napadl v roce 2013 a hned jsem ho zrealizovala. Tak se v Divadle Bolka Polívky objevily vedle obrazů inspirovaných almanachem současné ženské poezie i obrazy koček ze Souhvězdí Bohumila Hrabala, obohacené básněmi Aleny Vávrové, a s nimi i Max – „zakladatel“ brněnského domova pro kočky, jemuž dal také jméno. Osudy všech živých tvorů jsou si velmi podobné. A pomoc potřebuje každý, kdo se ocitne v úzkých. Vybrala jsem si kočky,“ popisuje svůj dobročinný projekt Romana.

V pátek 22. února bude Romana Štrynclová také hostem Jany Kobylinské v pořadu Apetýt. Rozhovor o její tvorbě i dalších aktivitách si můžete vyslechnout na stanici Český rozhlas Brno ve vysílání od 11 do 12 hodin.

Apetýt s Marcelou Vandrovou 2015

foto: Petr Ivančic

VRÁNY

Související články

Galerie Aviatik

2012-03-28

autorské čtení – Sylva Lauerová www.galerie-aviatik.cz

ART-TOUR.CZ 8/2017

2017-08-28

Adamov se může pochlubit první tuzemskou kočičí galerií ART-TOUR.CZ Pro Adamov už dávno neplatí, že jde o nudné normalizační město bez špetky invence….

Mé Frantovy a Alenka

2019-12-01

Mé Frantovy a Alenka Šťastná shoda okolností mi do života přivedla poezijní kometu Alenku Vávrovou. Zářící, energickou, jedinečnou, komplikovanou. Ale…