Aukční obraz Romany Štrynclové získal vlastní píseň a 10 tisíc pro útulek

Aukční obraz Romany Štrynclové získal vlastní píseň a 10 tisíc pro útulek

2017-07-03
média & Tiskové zprávy

TISKOVÁ ZPRÁVA 2017.07.03

Aukční obraz Romany Štrynclové získal vlastní píseň a 10 tisíc pro útulek

Za pomyslnou třešničku na dortu po dlouhých přípravách považuje výtvarnice Romana Štrynclová výsledek své 11. kočičí aukce. Cena olejomalby kočky Sisi, která tvořila součást její výstavy Souhvězdí Bohumila Hrabala v kočičí kavárně Pelíšek, se v závěru června vyšplhala na 10 tisíc korun. Celá finanční částka připadne brněnskému útulku Opuštěné kočičí tlapky.
„Každá aukce má jiný průběh a nedá se předpokládat, jak dopadne. Z vydražené částky jsem nadšená,“ vyjádřila se výtvarnice Romana Štrynclová. S „ Kočičími tlapkami“ a jejich zakladatelkou Anežkou Dvořákovou se začala domlouvat asi před dvěma lety. Chvíli trvalo, než se podařilo vybrat k namalování tu správnou kočičí obyvatelku útulku, sepsat její životní příběh a hlavně sladit termín i místo výstavy.

Aukce pro Sisi si připsala na konto i jedno zajímavé prvenství. Kmotrem se stal písničkář Slávek Janoušek, a jak bývá zvykem, Romana ho požádala, aby na vernisáži báseň Aleny Vávrové, inspirovanou osudem i obrazem kočky Sisinky, přednesl. Slávek báseň rovnou zhudebnil a zazpíval. Píseň sklidila zaslouženou pozornost a její videozáznam lze nalézt na webu Romany i na youtube. Romana nevylučuje, že v budoucnu by na základě veršů Aleny Vávrové mohly vznikat další kočičí písně od známých muzikantů.

Útulek Opuštěné kočičí tlapky využije výtěžek z aukce k vybudování venkovních voliér. „Peníze z dražby nám pomohou přiblížit zase o něco víc náš velký sen skutečnosti. Díky novým voliérám rozšíříme kapacity pro příjem koček. Speciálně v období koťat bychom jen neradi vyhlašovali stop stav, ač nás k tomu momentální situace a nedostatek dočaskářů v čase dovolených částečně nutí,“ uvedla zakladatelka útulku Anežka Dvořáková. Útulek se právě na jaře a začátkem léta potýká s velkým nárůstem koťat. Nyní se v depozitu starají o více než 40 koťátek, což představuje vždy velkou finanční i psychickou zátěž. Nalezené a opuštěné kočky potřebují nejen kvalitní stravu a veterinární péči, ale také lásku a kontakt s člověkem kvůli nutné socializaci.

„Kočky jsou přemnožené, což představuje velký problém. Dochází ke křížení mezi příbuznými kočkami a přenášení genetických chyb, někde se kočky zaměřují na jiné druhy zvířat a následně je hubí. Protože kromě člověka nemají žádného přirozeného predátora, stávají se přenašeči různých chorob,“ upozornila na nezodpovědnost některých chovatelů dobrovolnice útulku Nikoleta Déčiová. Vedle péče o opuštěné kočky se „Kočičí tlapky“ věnují osvětě. Upozorňují na fakt, že žít v koloniích a na ulici není pro kočky přirozené, proto by majitelé koček neměli podceňovat kastraci. Když má kočka první mladé v šesti měsících, nemusí zvládnout porod. Pokud majitel koťata utopí a nechce se o ně starat, může kočka trpět různými psychózami. „Existuje mnoho argumentů, proč se věnovat kočičímu chovu zodpovědně a nemnožit je doma na gauči. Proto prosím adoptujte, adopce je cool, zachráníte tak nevinný život. Odměnou vám bude láska a vděčnost zvířete,“ doplnila Anežka. Kdo nemá možnost starat se o kočku doma dlouhodobě, může si vyzkoušet odchov koťátka z útulku v dočasné péči, tzv. dočasce. Stačí kontaktovat útulek nebo depozitum v okolí a dohodnout se na péči o březí či kojící kočku, případně o koťata. I takovou pomoc útulky velmi ocení.
„Opuštěné kočičí tlapky jsou seskupení moc fajn “neopuštěných” žen. Anežka je člověk, jehož kouzlu okamžitě propadnete, a svoji lásku ke kočkám potvrzuje každým krokem. O kočičích problémech, zraněních i povaze toho ví opravdu hodně, dokáže jednat bez zbytečného sentimentu, ovšem se spoustou lásky,“ vysvětlila Romana svůj poslední výběr. „Pokud byste se někdy rozhodli pro kočku z útulku, dokáže Anežka velmi přesně odhadnout, jaká k vám bude povahově sedět. Sama jsem byla svědkem výběru kočky pro mou kamarádku, která je nyní naprosto nadšená,“ uzavřela Romana.

Kočkám věnuje Romana i svůj projekt FELIDAE (Kočkovití). Pod tímto názvem se skrývá nejen další kolekce obrazů, ale zejména nová kočičí galerie, v níž se v průběhu léta promění výstavní prostory Cafe&Wine v Adamově.
V červenci a srpnu jsou v galerii Mikipiki brněnského Futura k vidění obrazy Romany Štrynclové ze souboru Znamení. Výstava obsahuje tři série z celého cyklu: Flowers, Stars a Vita.  Soubor Flowers (Květiny) přibližuje znamení ve spojení s květinou, která k němu náleží, u řady Stars (Hvězdy) je zvýrazněna pozice znamení zvěrokruhu a rámuje ho hvězda, u cyklu Vita (Život) využívá Romana kromě vyobrazení znamení symboliky z různých kultur.

https://www.novinky.cz/vase-zpravy/jihomoravsky-kraj/brno-mesto/5478-45379-opustene-kocici-tlapky-bojuji-s-premnozenim-kocek-a-planuji-voliery.html

Související články

Novinky.cz 9/2019

2019-09-08

Obraz Dorinky a kočičí AZ-kvíz s Alešem Zbořilem podpoří kočičí útulek v Olomouci NOVINKY.CZ K útulku Pomocné ruce Olomouc z. s. směřuje svou další au…

Kateřina “Kasea” Petříková

2016-04-21

“ŽENA V MANDALE” mandaly  

BRŇAN 5/2022

2022-05-05

Exkluzivně pro Brňana: Romana Štrynclová Když maluju, tak jsem spokojená, a pokud maluju kočky, jsem šťastná, říká výtvarnice. Rodačka z Brna, která v…