právo 7/2017

právo 7/2017

2017-07-12
FELIDAE, média & Tiskové zprávy
Kočky, aukce, básně

Obraz má vlastní píseň a ještě vydělal 10 tisíc

Za pomyslnou třešničku na dortu po dlouhých přípravách považuje výtvarnice Romana Štrynclová výsledek své 11. kočičí aukce. Cena olejomalby kočky Sisi, která tvořila součást její výstavy Souhvězdí Bohumila Hrabala v brněnské kočičí kavárně Pelíšek, se vyšplhala na 10 tisíc korun. Částka připadne útulku Opuštěné kočičí tlapky.

Aukce pro Sisi si připsala na konto i jedno zajímavé prvenství. Kmotrem se stal písničkář Slávek Janoušek, a jak bývá zvykem, Romana ho požádala, aby na vernisáži báseň Aleny Vávrové, inspirovanou osudem i obrazem opuštěné kočky, přednesl. Slávek báseň rovnou zhudebnil a zazpíval.

Útulek Opuštěné kočičí tlapky využije výtěžek z aukce k vybudování venkovních voliér. “A díky tomu rozšíříme kapacity pro příjem koček. Speciálně začátkem léta – tedy období koťat – bychom jen neradi vyhlašovali stop stav, ač nás k tomu momentální situace v čase dovolených částečně nutí”, uvedla zakladatelka útulku Anežka Dvořáková. Nyní se starají o více než 40 koťátek, což představuje značnou zátěž. Nalezené a opuštěné kočky potřebují nejen veterinární péči, ale také lásku a kontakt s člověkem.

“Kočky jsou přemnožené, což představuje velký problém. Dochází je křížení mezi příbuznými kočkami a přenášení genetických chyb, a také se stávají přenašeči různých chorob,” upozornila dobrovolná pracovnice útulku Nikoleta Déčiová.

Miroslav Homola

foto: Tomáš Picka

Související články

Chebské radniční listy

2018-11-02

Výtěžek z aukce obrazu získá kočičí útulek CHEBSKÉ RADNIČNÍ LISTY Výstava obrazů Romany Štrynclové, na které je k vidění i dražená olejomalba kočky Pe…

Volksbank 2012/2013

2013-01-09

Brno, Pánská 2/4 vernisáž s ALO diamonds a slovenskou výtvarnicí Annou Sovány

Naše kočky 1/2020

2020-01-01

KOČKY V UMĚNÍ Souhvězdí Bohumila Hrabala Šťastná shoda okolností mi do života přivedla poezijní kometu Alenku Vávrovou. Zářící, energickou, jedinečnou…