blesk.cz 1/2o17

blesk.cz 1/2o17

2017-01-30
média & Tiskové zprávy

http://www.blesk.cz/clanek/regiony-brno-brno-volny-cas/446680/z-byvale-miss-morava-je-malirka-kocici-obrazy-pomuzou-kocicim-utulkum.html

Z bývalé Miss Morava je malířka: Kočičí obrazy pomůžou kočičím útulkům

Přistání na dvoře Pedagogické fakulty v Litomyšli, Králíček ze zámku, Noční chodci pod Pávovníkem nebo Sraz mobilmaniaků v Moravské Třebové.  Co mají tyto názvy společné? Jsou to nové olejomalby někdejší Miss Morava a Sympatie z roku 1991 Romany Štrynclové.

Tyto obrazy zakotvily v galerii Café Gaviota v Moravské zemské knihovně, kde zpříjemnily posezení hostů. Na jejich symbolickou dernisáž s datem 4. února nyní navázala vernisáž tří nových Romaniných obrazů – Felidae, Pažitková polívka a Mat na g7, které dosud nebyly vystaveny.

Hledání inspirace

Pod názvem ZeMě představuje autorka plejádu námětů, které jí vnukla inspirace. Ten, kdo práce Romany Štrynclové zná, ví, že její fantazii se meze nekladou. „Vycházím z toho, co denně zažívám, co pozoruji kolem sebe, co upoutá mou pozornost. Inspirují mě i zdánlivě nevýznamné věci či děje,“ tvrdí Romana, která uspořádala svou první souhrnnou výstavu už v roce 2001.

Přiznala, že touto kolekcí překonala kratší tvůrčí krizi, kdy řešila, k čemu se tematicky upnout. „ZeMě, jak napovídá název, vychází ze mě. Nechybí oblíbené téma koček, stejně jako zážitky ze setkání s přáteli, návštěv zajímavých míst. Mám spoustu poznámek, skic, vše se vrší. Teď už se nebojím, že bych letos neměla co malovat,“ usmívá se Romana Štrynclová.

Jubilejní 10. kočičí aukce. I s Kočičkovou

A nejnovější počin brněnské rodačky? Jde o jubilejní 10. „kočičí“ aukci, tentokrát pro spolek Pozor kočka! Aukce ve prospěch kočičích útulků a depozit pořádá Romana Štrynclová pravidelně od sezony 2013/14.

Zahájení aukce se uskuteční společně s vernisáží výstavy obrazů Souhvězdí Bohumila Hrabala v pondělí 30. ledna od 18 hodin v Kavárně Kočičí v Praze. Účast přislíbily i herečka a moderátorka Ester Kočičková a spisovatelka Pavla Horáková.

Autor: Zdeněk Matyáš

Související články

Tomáš Picka

2013-08-19

“Divadlo & Tanec & Hudba” fotografie 2013 www.hd-production.cz

NAŠE KOČKY 7/2018

2018-07-01

Obraz kocoura Toffyho v aukci Výtvarnice Romana Štrynclová chystá novou výstavu a aukci obrazu kocoura Toffyho pro útulek LuckyCats v Brně-Ostopovicíc…

Český Rozhlas Zlín 6/2020

2020-06-11

Rendez-vous na vlně ČRo Zlín rozhovor s Pavlem Vackem   ČRo Zlín Lili – Útulek Zlín Lili – Útulek Zlín Lili – Útulek Zlín Lili…