Kočičí galerie? V kočičí kavárně!

Kočičí galerie? V kočičí kavárně!

2022-04-01
Galerie Felidae, média & Tiskové zprávy

Kde se mohou olejomalby koček vyjímat lépe než v kočičí kavárně? I to na sklonku roku potvrdila výstava obrazů Romany Štrynclové v interiéru Kočkafé Schrödinger v Brně na Kolišti. Jako obvykle bylo představení kolekce ZeMěKočky spojené s aukcí obrazu pro kočičí útulek. Olejomalbu kočky Kikiny se podařilo vydražit za 20 tisíc korun a výtěžek připadl útulku Kočky SOS Hodonín.

Kristýna Daňková a Romana Štryncl

Spojení kočičí výstavy s kočičí kavárnou se ukázalo jako šťastné, a proto se stal prostor, kde má svůj domov pět velmi společenských koček, na přelomu letošního ledna a února zároveň kočičí galerií.

„Naše kavárna je tady proto, aby dala domov kočkám a aby se v ní lidé cítili dobře a návštěvu si užili. Vždy jsme pořádali výstavy, k nimž jsme se po sérii koronavirových opaření na konci roku 2021 Romaninou výstavou vrátili. Protože byla úspěšná, domluvily jsme se na dlouhodobější spolupráci a její autorská Galerie Felidae se tak stala součástí Kočkafé,“ vysvětluje majitelka kočičí kavárny Kristýna Daňková. Do budoucna Daňková plánuje obnovit také filmové večery, klavírní koncerty, bazárky a výhledově počítá i se sérií workshopů.

Galerie Felidae v Kočkafé Schrödinger

„Stěny obsadily moje kočky. Vystavené obrazy budu průběžně měnit a ráda bych občas přizvala dalšího výtvarníka. Splnil se mi můj sen o kočičí galerii,“ doplňuje Romana Štrynclová. Nyní jsou v Kočkafé Schrödinger obrazy ze série ZeMěKočky, které „obývají“ vstupní prostor a bedlivě sledují každého příchozího. V druhé části kavárny lze pak obdivovat kolekci FELIDAE s různými variacemi na téma „kráčející kočka“ a FELIDAEkoberec, poskládaný z devítí obrazů a inspirovaný větou z kočičí detektivky Akifa Piricciho: „V přízračném světle, dopadajícím z ulice, vypadala ta masa našinců jako heboučký koberec. Modré, zelené, žluté a oříškově hnědé oči z něj zářily jako fosforeskující skleněné korálky, v nichž se zračilo napětí a netrpělivost…“ V galerii se na přelomu března a dubna nachází třiatřicet obrazů, ovšem koček (živých i na obrazech) napočítáte nespočetně více.

Galerie Felidae v Kočkafé Schrödinger

Aktuálně se Romana zapojila i do charitativního výstavního projektu Obrazy pro Ukrajinu, který inicioval Laco Garaj. V brněnské Galerii Platinium se tak její dílo objeví mezi tvorbou výtvarníků z uskupení Reunion. Speciálně pro tuto příležitost namalovala brněnská výtvarnice modrého kocoura jménem Volodymyr. Výstava potrvá od 30. března do 30. dubna 2022. Veškerý výtěžek z prodeje půjde na pomoc Ukrajině.

Volodymyr – OBRAZY PRO UKRAJINU

Na květen výtvarnice plánuje další ze svých aukcí. Už podruhé se při ní spojí s Rosanou De Montfort. Není bez zajímavosti, že obě umělkyně pojí přátelství už z doby, kdy se poprvé potkaly jako finalistky Miss Československo 1991. Jejich společný výstavní projekt se uskuteční na zámku v Lysicích a výstava potrvá od 22. května do 24. června. Ve prospěch útulku Opuštěné kočičí tlapky se bude dražit obraz kočky Julči, doplněný pohádkou z pera Lucie Hlavinkové.

Aukce s výtěžkem pro kočičí útulky pořádá Romana Štrynclová od roku 2013. Bezmála deset let této charitativní činnosti přineslo útulkům v součtu už přes 400 tisíc korun.

Soustavně Romana pracuje také na ilustracích pro básnické sbírky Sylvy Lauerové a Alenky Vránové a své obrazové kolekce ZeMě a ZeMěKočky rozšiřuje o dalšího sourozence – novou sérii IREALISMUS.

Galerie Felidae v Kočkafé Schrödinger

A jak to v tomto případě bude s všudypřítomnými kočkami? „Kočky z mých pláten utekly a zůstalo „jen“ pozadí. Zároveň se z hlubin vynořil život,“ naznačuje Romana a dodává: „Všechny tvory neuvidíte hned, rádi se schovávají a proměňují.“Galerii Felidae v kočičí kavárně na Kolišti máte příležitost i k malé ochutnávce z nového cyklu – svou premiéru zde má obraz s názvem Cesta k Velké Kočce.

Galerie Felidae v Kočkafé Schrödinger

foto: Petr Ivančic
TISKOVÁ ZPRÁVA 2022.03.30

Související články

Zvířata

2012-03-28

grafika – Královny slz a ostružin

2012-03-21

Petr Ivančic

2014-04-02

“SOUSEDKY” fotografie 2014