Galerie FELIDAE

Galerie FELIDAE

2023-04-08
Galerie Felidae, Výstavy

Kočkafé Schrödinger
Pokud máte zájem vystavovat v Kočkafé, napište mi na romana@stryncl.cz

Galerie FELIDAE působí od 31.7.2017 jako první autorská galerie nabízející průřez kočičí tvorbou Romany Štryncl. V Kočkafé našla své místo začátkem roku 2022, kdy kavárna ještě sídlila na Kolišti.

Autorka postupně oslovuje prověřené útulky po celé republice. Namaluje jimi vybranou kočku jejíž obraz draží po dobu trvání výstavy na stránkách útulku a celá částka jde přímo na jeho účet. První výstava spojená s aukcí obrazu pro kočičí útulek proběhla v Divadle Bolka Polívky v roce 2013. “Celý projekt funguje nejen jako jednorázové získání finanční částky, ale především přibližuje problematiku útulkových zvířat, propojuje lidi a věřím, že vede i k zamyšlení a větší všímavosti”. V listopadu 2018 proběhla 15. aukce v rámci festivalu Literární Františkovy Lázně, kmotrou byla paní Hana Maciuchová a podařilo se vybrat rekordních 27 tisíc korun – 23. aukce pro Kočičí dům u Mourečka v Bílovci tento rekord překonala částkou 50 tisíc korun. Ve prospěch útulků Romana vydražila své olejomalby za téměř 450.000 korun (9/2022).

Od roku 2013 vzniká soubor kočičích olejomaleb a názvem “Souhvězdí Bohumila Hrabala“. Obrazy jsou inspirovány a obohaceny poezií františkolázeňské básnířky Aleny Vávrové. Ta se s Bohumilem Hrabalem osobně znala a jako jediná v historii obdržela cenu z jeho nadace. Od léta 2016 Romana rozšiřuje kolekce “ZeMě“, “ZeMěKočky” a “MaléKočky“. V souboru ZeMě – útržky poskládané z cest, pocitů a snů – objevíte olejomalby rytíře, králíčka i fotbalový míč a nechybí ani všudypřítomné kočky. Jako malý kvíz jsou ukryty v každém obrazu. V ZeMěKočkách pak hrají kočky hlavní roli. “FELIDAEkoberce” jsou nekonečná řada obrazů inspirovaná větou z kočičí detektivky : “…v přízračném světle, dopadajícím z ulice, vypadala ta masa našinců jako heboučký koberec. Modré, zelené, žluté a oříškově hnědé oči z něj zářily jako fosforeskující skleněné korálky, v nichž se zračilo napětí a netrpělivost…”. Kolekci “FELIDAE” dominuje motiv kráčející kočky, která může být kýmkoli a čímkoli.

Můžete se kochat mojí tvorbou a přitom se vám na jazyku bude rozplývat domácí zákusek a to vše za asistence stálých kočičích majitelek kavárny.
Moc se na vás těšíme!

ŠALINA 10/2022
Galerie FELIDAE v CafeWineAdamov.

Související články

BRŇAN 6/2018

2018-06-02

Exkluzivně pro BRŇANy: Romana Štrynclová https://www.brnan.cz/udalosti/exkluzivne-pro-brnany-romana-strynclova V roce 1991 získala tituly Miss Morava…

návrh a realizace šatní skříně s olejomalbou v RD

2012-03-29

realizace 2011

Kočičí galerie? V kočičí kavárně!

2022-04-01

Kde se mohou olejomalby koček vyjímat lépe než v kočičí kavárně? I to na sklonku roku potvrdila výstava obrazů Romany Štrynclové v interiéru Kočkafé S…