Kočky z cyklu FELIDAE od Romany Štrynclové pomáhají i kuchtí

Kočky z cyklu FELIDAE od Romany Štrynclové pomáhají i kuchtí

2017-09-28
Galerie Felidae, média & Tiskové zprávy

TISKOVÁ ZPRÁVA 2017.09.28

Kočky z cyklu FELIDAE od Romany Štrynclové pomáhají i kuchtí

Do projektu Odpalujeme pro děti ve prospěch dětských SOS vesniček se kromě milovníků golfu a podnikatelské sféry zařadili i umělci a designéři. Věnovali své artefakty do závěrečné charitativní dražby, která se konala ve středu 27. září po závěrečném turnaji série Morava Golf Tour. Zatímco na každém z devíti turnajů přispívali účastníci na dobrou věc nákupem golfových míčků s logem SOS vesniček, na slavnostním večeru se dražily vouchery, obrazy, prsten či přátelský servis.

Výtvarnice Romana Štrynclová do aukce přispěla obrazem kočky-golfistky z cyklu FELIDAE s názvem Odpaluji pro děti. Krátce přiblížila svou tvorbu, dražbu si sama odklepla a nakonec se jí pro charitativní účely podařilo získat 3o tisíc korun.

„Přímá dražba vlastního obrazu pro mě znamenala naprosto nový zážitek. Nervozita se spojila se zvědavostí a výsledek mě velice mile překvapil. Už kdysi mne pobavilo, že pomáhat je „missí nemoc“, a nyní mne pro změnu potěšilo, že moje kočky pomáhají dětem,“ vyjádřila se k dražbě Romana Štrynclová, Miss Morava a Miss Sympatie z roku 1991.

Rodina FELIDAE se nyní rozšíří ještě o další kráčející kočku. Nese jméno Tatarka a obraz bude mít premiéru na dalším z gastronomických večerů, jež Romana pořádá od roku 2012. V pořadí 31. KULINARIUM se uskuteční v neděli 1. října od 17 hodin v Galerii Aviatik v Pršticích a jeho téma zní Tatarákování. I tentokrát se bude snoubit kulinární zážitek s uměním. Během večera se chystá vernisáž Romanina Autoportrétu z kolekce ZeMěKočka a FELIDAE Tatarka se objeví také na menu kartě. „Rozhodla jsem se, že FELIDAE bude mapovat mé aktivity a vše, na co narazím,“ okomentovala výtvarnou část večera Romana.

V Galerii Aviatik vystavovala Romana v roce 2o11 sérii obrazů Královny slz a ostružin. S galeristkou Petrou Kunešovou ji pojí dlouholeté přátelství. Pravidelně jezdí do Prštic na vernisáže a zúčastnila se mj. linorytové dílny s Matějem Formanem, kterou Petra Kunešová pořádala.

„Ráda jsem chodila na Romaniny kulinární akce a také měla u nás pěknou výstavu. Máme společnou známou – spisovatelku Sylvu Lauerovou – a všechny jsme se setkaly při autorském čtení almanachu. Myšlenka udělat KULINARIUM u nás padla jen tak při jednom společném obědě. A kupodivu se tak stane,“ uvedla galeristka Petra Kunešová. Jelikož se akce setkala s velkým zájmem, bude se konat v galerii v prvním patře i v přízemí, kde se nachází čajovna. „Když mi Petra nabídla, že bychom mohly KULINARIUM uspořádat přímo v galerii, tak jsem neváhala,“ doplnila Romana.

Galerii Aviatik založila Petra Kunešová před jedenácti lety. „V té době byly v Pršticích tři hospody, tak jsem si myslela, že otevřít galerii s čajovnou – pro ženy – je dobrý nápad. A to jsem se pěkně spletla! Z Prštic k nám chodí minimum lidí, mnohem víc přijde z okolních vesnic,“ připomněla si s nadhledem galeristka. Romana nazývá Galerii Aviatik tvůrčí oázou: „Je to profesionální a velmi útulná galerie, kde se na malém prostoru nachází spousta věcí od malých upomínkových až po velké s výtvarnou hodnotou. Jde o prostředí, které inspiruje a zároveň vybízí k odpočinku.“

Momentálně jsou v Galerii Aviatik k vidění krajiny Libora Vymyslického. Oslavují krásy jižní Moravy a většina témat pochází z plenéru v magickém trojúhelníku obcí Podivín, Břeclav a Valtice. Na olejích a pastelech lze spatřit také Ladenskou strouhu s lužními lesy.

A jaký čeká na účastníky kulinářský zážitek? V menu nechybí sezónní potraviny jako dýně, cuketa, listy kořenové zeleniny, čerstvý estragon a samozřejmě i speciální hovězí tatarák.

„Romana si vše vymyslela sama, já přispěla jen malou troškou do mlýna se svým masovým tatarákem, který ostatně slaví úspěchy i při swingovém bále, jejž každoročně pořádá s mým organizačním přispěním náš Castle Golf Club Prštice,“ naznačila Petra Kunešová.

Samotné KULINARIUM se tak navrací k původní myšlence: setkání přátel nad dobrým jídlem v méně formálním prostředí. Vernisáže, které gastronomické večery od počátku provázely, nahrazuje interiér galerie a její aktuální výstava. Romana zároveň odhalí již zmiňované obrazy. Jako výtvarnice by se do Aviatiku měla vrátit v samostatné výstavě na začátku léta 2o18 se Souhvězdím Bohumila Hrabala a především se souborem ZeMěKočky. Otevřená je i možnost spojení výstavy s další aukcí obrazu ve prospěch kočičího útulku.

https://www.stryncl.cz/odpalujeme-pro-deti/

Související články

skříňka

2012-03-29

malovaná skříňka do interiéru ložnice v RD, 2008

Naše kočky 3/2020

2020-03-01

Výtvarnice Romana Štrynclová maluje (a miluje) nejen kočky Mám rád Brno, nejen proto, že jsem se tam narodil a prožil dětství, dospívání i první lásky…

18.KULINARIUM “Ztracený Králík”

2014-06-24

& Velká Arkána ve Šperku, Petra Matovská -www.peralmodels.cz/sperky foto: Petr Dubjak & Tomáš Picka, Petr Ivančic, Ladislav Muller