Královny slz a ostružin

Královny slz a ostružin

2020-03-21
*Moje tvorba

04_03_2011

Před rokem mě oslovila Sylva Lauerová s nabídkou namalování obrazu na přebal knihy, kterou připravuje. Sylva je spisovatelka a básnířka žijící střídavě v Brně a na Seychelských ostrovech a je to žena, která své nápady nejen sní, ale i realizuje. Jednalo se o básnický almanach, ve kterém jsou publikovány básně čtyřiceti čtyř současných českých básnířek.

Dodnes pamatuji, jak mě její nabídka potěšila, zároveň jsem však pocítila tíhu zodpovědnosti za všechny zúčastněné. Nebylo moc času a tak jsme se rychle vrhly do práce. Základ budoucího obrazu dala jedna z mých prvotin („Tři“), která se Sylvě líbila. Na ní jsou namalovány tři nahé jeptišky. Inspirovala nás báseň „Královny slz a ostružin“, po které je nazvaný i Almanach. Musím přiznat, že nahrazení jedné tančící „královny“ modrým medvědem můj nápad není, dokonce mi chvíli trvalo jej vstřebat. Nicméně po strhujícím přednesu básně samotnou autorkou na dámských záchodech jedné brněnské restaurace jsem se s chutí pustila do práce.

Almanach vyšel v dubnu 2010 a já se zájmem začala básně pročítat. A tehdy se mi v hlavě začal rodit nápad nechat se inspirovat a vytvořit další obrazy. Vybírala jsem pocitově i cíleně. Básní je několik set, mám jich spoustu založených a některé jsem ani nestihla přečíst. Byla to, a věřím, že ještě bude, krásná práce. Pořádali jsme malé soukromé večery s předčítáním a rozklíčováváním textů, abych se ubezpečila, že jsem vybrala správně. Samozřejmě otázka je, co je správně? Výběr básní a motivy obrazů jsou ovlivněné mým životem a jeho vnímáním a samy básnířky mají možná odlišné představy a pocity.

Almanach „Královny slz a ostružin“ je krásná a živá kniha. Mám tu čest, že mi vstoupila do života a já se nechala inspirovat. Prvními kmotry „Královnen slz a ostružin“ jsou spisovatelka a básnířka Emina Budurinová, Jiří Vondrák, hudebník, scénárista, producent, režisér a majitel Divadla Šansonu a samozřejmě a neodmyslitelně Sylva Lauerová.

NA PRODEJ

Související články

BLESK.cz 7/2018

2018-07-07

Kočka, nebo pes? Herečka Pavla Vitázková má oba a pomáhá útulku: Pro zvířata draží obraz BLESK.cz 7.7.2o18 Věčné dohady, zda je lepší si doma hýčkat k…

“Sen o roku 2013” v CAFE&WINE

2013-02-12

Malé Kočky

2018-07-12

plátno, olej, 20×20 cm – předobrazy ZeMěKoček a taky jen tak – prostě MaléKočky NA PRODEJ MaléKočky I. MaléKočky II. MaléKočky III. MaléKočky VI. Malé…