NAŠE KOČKY 10/2019

NAŠE KOČKY 10/2019

2019-09-26
Galerie Felidae, Výstavy, média & Tiskové zprávy

KOČKY V UMĚNÍ
Souhvězdí Bohumila Hrabala

Svou 17. kočičí aukci přichystala výtvarnice Romana Štrynclová pro spolek Pomocné ruce Olomouc, z.s., jehož hlavním cílem je pomáhat opuštěným, bezprizorním, poraněným, nechtěným, týraným či nemocným kočkám, kterým pak hledá nový domov.

Dorinka je jedna z prvních pěti koček, které spolek v roce 2012 přijímal do péče. Byla týraná, k nám se dostala postřelená s diabolkami velmi blízko u páteře a popálená na zadních končetinách a ocasu. Diabolky tlačící na páteř jsme nechali odstranit, ale bohužel už byla poškozena mícha, a tak kočička zůstala doživotně ochrnutá na zadní nohy. Dorinka žila v depozitu dba roky, pak se dostala do dočasné péče, kde měla i možnost volného výběhu po zahrádce kolem domu. Byla mazlivá a přátelská a i přes své postižení dobře zapadla mezi další členy kočičí smečky. velmi obratně a rychle se pohybovala po předních nohách, dokonce zkoušela lovit i motýly, a terapeutka s ní pravidelně cvičila Dornovu metodu, aby uvolnila stažené svaly na zadních ochrnutých nožkách.
Dnes už bohužel nežije. Byla to úžasná kočka. Pro spoustu z nás je symbolem toho, čemu jsme se zavázali věnovat.
Kateřina Sklenářová

Aukce trvá po dobu výstavy v Galerii Anděl v Olomouci : do 10. 10. 2019 do poůlnoci
Bližší informace naleznete na Pomocné ruce Olomouc, z.s., transparentní účet: 2500266592 / 2010

Zvěřinec / přenádhernej

nesmí zvířátka do chrámů a kostelů
a přece všude tam jsou
mouchy kočky psi opice komáři / se ženili
a sloni převlečeni za blechy a vši
i černí sloni co nesou varhany

svině všelijaký

a osel a vůl a ovečky co dechem zahřívají
Kostely a chrámy celého světa / šírého
jsou přenádhernej zvěřinec

svině všelijaký / lidský

nasázely Dorince k páteři diaboly
a popálily jí zadní nožky

Pomocné ruce / z Olomouce
jí však daly celou horu lásky

Tolik pomohly: běhá už
po předních
na louce
a pokouší se lovit motýly
        © Alena Vávrová

foto: Petr Ivančic – Dorinka, plátno, olej, 40x40cm, 2o19

POMOCNÉ RUCE OLOMOUS, Z.S., SE DOSTALY DO PATOVÉ SITUACE
Hlavnímcílen spolku je pomáhat opuštěným, bezprizorním, poraněným, nechtěným, týraným či nemocným kočkám, kterým pak hledá nový domov. Snaží se pomáhat soukromým domácím depozitům a tzv. “krmičům” opuštěných koček.
Na Magistrátu města Olomouce od roku 2013 prosazuje zřízení městského kočičího útulku a usiluje o schválení a zakládání krmných míst na území města Olomouce.
Pomocné ruce Olomouc nemají podporu od města Olomouce, všichni pomocníci a dobrovolníci jsou zaměstnaní čí studující a činnost vykonávají ve svém volném čase bez nároku na jakoukoli odměnu. Spolek nemá žádné vlastní pravidelné příjmy a je zcela odkázán na dary soucitných lidí. Výdaje tvoří převážně nákup krmiva, steliva, platby za kastrace a lékařské úkony.
Spolek od počátku podporuje kastrace koček zejména na území města Olomouce s cílem humánně regulovat počty koček na území města. Vedoucí spolku Mgr. Kateřina Sklenářová PhD., dodává: “Město se o kočky nestará a útulem momentálně dostal výpověď z místa, kde má kočky, a musí to řešit. Nastala celkem patová situace. Poradíte, pomůžete?
Více na Pomocné ruce Olomouc, z.s., transparentní účet: 2500266592 / 2010

Související články

Martin Došek

2016-07-23

“VYOBRAZENÍ” koláže

NOVINKY.CZ 3/2018

2018-03-08

Romana Štrynclová prezentuje Světlušku jako symbol naděje a záchrany https://www.novinky.cz/vase-zpravy/pardubicky-kraj/svitavy/5478-49298-romana-stry…

Hana Mičková

2017-01-14

“ZLODĚJKY LŽIČEK” ilustrace básnické sbírky Blanky Fišerové   Hana Mičková, Blanka Fišerová Hana Mičková, Blanka Fišerová Hana Mičková, Blanka Fi…