Kocour Ámos výtvarnice Štrynclové jako symbol letošních Literárních Františkových Lázní 

Kocour Ámos výtvarnice Štrynclové jako symbol letošních Literárních Františkových Lázní 

2019-10-16
Galerie Felidae, média & Tiskové zprávy

LFL 2018, Alenka Vávrová a Romana Štrynclová

Kocour Ámos výtvarnice Štrynclové jako symbol letošních Literárních Františkových Lázní 

Necelý týden po ukončení aukce pro kočičí útulek Pomocné ruce Olomouc se výtvarnice Romana Štrynclová vrhá do další práce. Jako jeden z hostů se zúčastní letošního 22. ročníku Literárních Františkových Lázní (LFL) s mottem Svobodná literatura. LFL ve Františkových Lázních a Chebu potrvají od 17. do 21. října.

Kocour Ámos

V rámci programu LFL se Romana zapojí do akce Spisovatelé, malíři a další umělci do tříd a absolvuje vyučovací hodinu s názvem Jak namalovat kočku s žáky 5. třídy. „Mám v plánu rozdělit výuku na tři části. V první dětem vysvětlím rozdíl mezi kresbou a malbou a ukážeme si, jak co nejjednodušeji vytvořit skicu kočky, a poté probereme umělecké ztvárnění kočky od starověku po současnost. Hodinu pak zakončí Alenka Vávrová a její básně,” naznačuje Romana. Předčítání veršů se propojí s projekcí Romaniných obrazů z cyklu Souhvězdí Bohumila Hrabala, neboť právě k nim jednotlivé básně vznikaly a na výstavách vždy obrazy i básně běžně tvoří kompaktní celek. Literární festival Romanu zároveň inspiroval k novému obrazu Kocour Ámos, kterého verše Alenky Vávrové také doplňují. „Ámos tak pro mne představuje symbol letošního ročníku festivalu,” říká Romana. Kromě „kočičí výuky” se hodlá výtvarnice na festivalu zmínit o potřebě pomoci zvířecím útulkům. Sama se zaměřila na kočičí útulky a depozita a systematicky se jim věnuje od roku 2013.

ŠTATL V KROMCLU No.02

Na konec října připravuje Romana Štrynclová s fotografy Petrem Ivančicem, Richardem Zahradníčkem a Klárou Stojaníkovou druhý ročník společné výstavy Štatl v Kromclu No.02. „Někteří vystavující pocházejí z Kroměříže a všichni se dobře známe, takže je to taková akce pro radost. Já přispěju novými obrazy z cyklu ZeMěKočky,” naznačuje Romana. Vernisáž se uskuteční 26. října ve Staré Masně v Kroměříži. V hudebním programu vystoupí oblíbená punkrocková kapela Nšoči a písničkář s kapelou v krabici Martin Kudla Kudlička. Výtvarnice se při této příležitosti chystá obměnit i stálou výstavu v kroměřížské kočičí kavárně Café La Micina.

Aleš Zbořil, kmotr obrazu kočky Dorinky a jeho FELIDAE

Další aukci pro kočičí útulek plánuje Romana na listopad. Uskuteční se v Mikulově a jeho výtěžek bude směřovat ke Kočkám u Katky, z. s. z nedalekých Staroviček. Na říjnové aukci pro Pomocné ruce Olomouc, z. s. se podařilo vydražit obraz kočky Dorinky za 15 tisíc korun. Samotná akce však vynesla i „vedlejší” příjem pro potřeby útulku – dalších více než 7 tisíc korun. „Velkou radost mi udělala paní Zdenka, která se po přečtení příběhu kočky Dorinky nezapojila do aukce, ale rovnou poslala Pomocným rukám na účet 5 tisíc korun,” uvádí Romana. V olomoucké Galerii Anděl, kde Romana Štrynclová vystavovala, se pak podařilo vybrat do andělské pokladničky na opuštěné kočky ještě 2 153 korun.

Aukce pro útulek Pomocné ruce Olomouc, z.s., 10/2019


Kocour Ámos

Upřené oči kočičí

nás neustále nabádají

Člověče

zastav se

v životě nemáš tolik času

abys ho mohl

jak vodu v potoce

proutíkat

© Alena Vávrová

TISKOVÁ ZPRÁVA 2019.10.19
foto: Petr Ivančic, RoŠt
LFL 2018
Alena Vávrová: KDO MILUJE KOČKY, MUSÍ MILOVAT I CHLUPY V POLÉVCE

 

 

 

Související články

NOVINKY.CZ 8/2017

2017-08-28

https://www.novinky.cz/vase-zpravy/jihomoravsky-kraj/blansko/5478-46211-adamov-se-muze-pochlubit-prvni-tuzemskou-kocici-galerii-.html?source=FBS Adamo…

Petr Ivančic

2014-04-02

“SOUSEDKY” fotografie 2014

Léto 2021

2021-06-06

Společná výstava s Vlastou Švejdovou v Galerii Aviatik, Ořechovská 169, Prštice. Vernisáž plánujeme, obrazy jsou k vidění do konce prázdnin 2021. LÉTO…