novinky.cz 4/2o17

novinky.cz 4/2o17

2017-04-10
média & Tiskové zprávy

https://www.novinky.cz/vase-zpravy/zlinsky-kraj/kromeriz/5478-43671-statl-v-kromclu-vystava-muzika-i-pratelske-setkani-v-jednom.html

Štatl v Kromclu: výstava, muzika i přátelské setkání v jednom

Čtveřice umělců, kteří se scházejí a tvoří v Brně, se představí ve společném výstavním projektu Štatl v Kromclu. Vernisáž se uskuteční ve Staré masně v Kroměříži v sobotu 15. dubna od 19 hodin. Součástí večera bude i koncert kapely Baldas Gang Bang.

„Často se potkáváme, když některý z nás vystavuje v Brně, a myšlenku prezentovat se společně jsme spřádali už delší dobu. Volba Kroměříže byla jasná, protože já a Richard Zahradníček jsme přímo kroměřížští rodáci,“ vysvětluje iniciátor výstavy Petr Ivančic.

Trojici mužů-fotografů doplňuje Petr Dubjak z Ostopovic a čtyřlístek uzavírá jediná žena – brněnská výtvarnice Romana Štrynclová. Celkem by měli umělci ve Staré masně vystavit asi šedesátku děl.

Petr Ivančic připravil sérii fotografických koláží „velký Svět jedné malé Slečny“, v níž přibližuje proměny své dcery Natálie, Richard Zahradníček nabídne streetové fotografie z cyklu „obrázky z Cest“. Při fotografování ho zajímá především atmosféra míst a lidé. Jeho očima se podíváme nejen na život v Evropě, ale také např. v Brazílii či USA.

Svět v detailu naopak zkoumá fotograf, povoláním průmyslový designér Petr Dubjak, který nachází neobyčejné úkazy na zdánlivě všedních místech. Své postřehy z ulice na podobné téma (tvary srdce) sjednotil pod názvem „tanečnice Mého srdce“.

Romana Štrynclová přispívá do projektu Štatl v Kromclu kolekcí obrazů ZeMě, na níž začala pracovat v létě 2016. Sama soubor olejomaleb definuje jako útržky poskládané z cest, pocitů a snů. Obrazy se zajímavými výjevy (rytíř, králíček, fotbalový míč, hlava koně) doplňují vtipné a výstižné názvy a v každém se navíc ukrývá kočka.

Výběr výstavního místa v Kroměříži rovněž nebyl náhodný. „Stará masna má zajímavé prostory, kde naše tvorba nebude působit stísněně. Navíc v ní provozovatel Dalibor Vyzula vytváří i atraktivní hudební program. Společně s námi se na místě v den vernisáže sejdou muzikanti z Kroměřížska, s nimiž máme také přátelské vazby,“ doplňuje Ivančic.

Poměrně novou kapelu Baldas Gang Bang, jež vernisáž završí, tvoří hudebníci známí z jiných seskupení. Zpěvákem je Michal Kopečný a na kytaru v ní mj. hraje Martin Márty Zdražil, působící jinak ve skupině Nšoči. Po Baldas Gang Bandu vystoupí ještě The Endorians.

„Naši vernisáž vnímáme především jako setkání přátel, kteří se znají léta. Někteří začínali v Kroměříži, řada z nás nyní žije a pracuje v Brně. Zkrátka prima mejdan. Neberme se příliš vážně. Všichni jsou srdečně zváni,“ dodal Ivančic.

S výjimkou Zahradníčka už ve Staré masně všichni umělci v minulosti vystavovali, Ivančic a Štrynclová naposledy v roce 2011. Výstava Štatl v Kromclu v interiérech restaurace potrvá přibližně měsíc.

Autor: Simona Polcarová

Související články

POHÁDKA PRO KIKINU

2021-11-14

24. aukce pro Kočky SOS Hodonín výstava v Kočkafé Schrödinger POHÁDKA PRO BELKU aukce : 19. 11. – 17. 12. 2021 /do půlnoci vyvolávací cena obrazu je 1…

Veronika Vašková

2015-03-01

“ŽIŽKOVSKÉ MARIÁŠKY” pastely

HAF&MŇAU.CZ 1/2017

2017-01-20

http://www.haf-mnau.eu/events/aukce-obrazu-kocoura-satanka-pro-pozor-kocka/ Aukce obrazu kocoura Satánka pro Pozor kočka! Romanu Štrynclovou čeká v Pr…