novinky.cz 4/2o17

novinky.cz 4/2o17

2017-04-02
média & Tiskové zprávy

Kočičí obrazy Romany Štrynclové mají své příběhy a básně

https://www.novinky.cz/vase-zpravy/jihomoravsky-kraj/brno-mesto/5478-43520-kocici-obrazy-romany-strynclove-maji-sve-pribehy-a-basne.html

Kolekci olejomaleb výtvarnice Romany Štrynclové Souhvězdí Bohumila Hrabala schází do kopy už jen jediný obraz. Všechna díla mají stejný rozměr 40 x 40 cm, společné téma kočka a do třetice je pojí verše z pera básnířky Aleny Vávrové.

U 49 obrazů se staly inspirací samotné básně, nebo se k nim váže zajímavý příběh, zbývajících 10 kočičích portrétů vzniklo ve spolupráci s kočičími útulky. Obrazy konkrétních koček, které ztratily domov, se draží po dobu výstav a výtěžek vždy putuje na konto útulku. Naposledy se v pražské Kavárně Kočičí podařilo v březnu za obraz kocoura Satánka získat 11 111 Kč.

„Myslím, že tato akce pro útulky je jedinečná a krásná,” vzpomíná předsedkyně spolku Pozor kočka! Ivana Klímová. „Tolik jsme opravdu nečekali. Peníze zcela využijeme pro kočičky v péči našeho spolku, ať už na veterinární ošetření, krmivo nebo stelivo,” dodala Klímová.

Už nyní je jasné, že šedesátým dílkem do kolekce Souhvězdí Bohumila Hrabala se stane opět aukční obraz. Půjde o olejomalbu kočky Sisinky, která vzniká pro Opuštěné kočičí tlapky Brno.

Romana, kterou si veřejnost pamatuje jako Miss Morava a Miss Sympatie 1991, se malování kočičích obrazů věnuje od roku 2012. Ten první nese název Červencový noc a původně vznikl pro kolekci Královny slz a ostružin, nazvanou podle stejnojmenného almanachu ženské milostné poezie.

Báseň, kterou napsala právě Alena Vávrová, znamenala i začátek plodné spolupráce a přátelství mezi oběma autorkami. Pro další dva – Opona nahoru! a Nepřetržitý kocour – se stal inspirací prostor Divadla Bolka Polívky, kde měla Romana Štrynclová výstavu v listopadu 2013.

„Chystala jsem si výstavu u Bolka v divadle, dostala jsem nápad, našla vhodnou báseň a dosadila kočku,“ vzpomíná Romana na původ obrazu, na němž ve zšeřelém hledišti Divadla Bolka Polívky sedí jediný divák, černá kočka, a sleduje v půlkruhu osvětlenou oponu. Divadelní prostředí ovlivnilo i pojetí obrazu Nepřetržitý kocour, kde bílou kočku při těle zdobí klaunský nos.

Pro vznik obrazu P. D. byla prvotním impulsem fotografie. „Oslovila mne fotka Petra Dubjaka, která se mi moc líbila, proto je obraz po něm pojmenovaný. Petr vyfotil sousedovic kocoura a já se domluvila, že ho můžu namalovat. Zároveň jsem fotku poslala Aleně a sdělila jí podrobnosti. Na fotce je kočka na plotě, pak Alena napsala báseň a na obraze sedí kočka na knize. Vše se krásně prolnulo,“ popisuje Romana.

Přestože část svých obrazů koček už vypustila do světa, vzdává se jich Romana s těžkým srdcem. „S obrazy se nerada loučím. Dva ze Souhvězdí jsem vyhodnotila jako neprodejné a další schovávám jako dárek, který nevím, jestli dám,“ usmívá se výtvarnice.

Její srdeční záležitostí jsou Omnia a Věčný otazník. „Omnia vznikla původně jako perokresba v rámci cyklu Kočka denně 2014, Alena Vávrová dopsala krásnou báseň a já pak namalovala olej, kde jsem si hezky pohrála s barvami. Věčný otazník mi zase připomíná mého kocoura Amonna,“ doplnila.

Do konce letošního roku plánuje Romana ve spojení s aukcemi kromě brněnské dražby (uskuteční se v umisťovací kočičí kavárně Pelíšek) ještě dvě výstavy souboru Souhvězdí Bohumila Hrabala. Momentálně jedná s útulky Tlapky Mochov (Praha) a Světluška Svitavy (Svitavy).

Autor: Simona Polcarová

Související články

KOČKA DENNĚ 2014

2014-05-15

3+2.SKUPINA & HOSTÉ fotografie a výtvarná díla přátel a hostů ve foyeru Kongresového centra Praha 3. vernisáž výstavu pořádá Kongresové centrum Pr…

NAŠE KOČKY 9/2019

2019-09-04

KOČKY V UMĚNÍ Souhvězdí Bohumila Hrabala Svou 16. kočičí aukci přichystala výtvarnice Romana Štrynclová pro pražský spolek Cat World z. s., který se s…

NAŠE KOČKY 7/2019

2019-06-27

Souhvězdí Bohumila Hrabala Pod názvem BARVY BÁSNÍ BÁSNÍ BARVY prezentuje Romana Štrynclová pravidelně propojení obrazů a básnických textů. Obrazy koče…