Obraz Trojnožky od Romany Štrynclové spustil v Kroměříži lavinu kočičí solidarity

Obraz Trojnožky od Romany Štrynclové spustil v Kroměříži lavinu kočičí solidarity

2017-12-27
média & Tiskové zprávy

TISKOVÁ ZPRÁVA 2017.12.27

Obraz Trojnožky od Romany Štrynclové spustil v Kroměříži lavinu kočičí solidarity

Rok 2017 završila výtvarnice Romana Štrynclová vydražením obrazu kocoura Trojnožky ve prospěch kroměřížského útulku Zatoulané štěstí. Aukce tvořila součást výstavy Romaniných obrazů v hudebním klubu Stará masna a lidé do ní mohli přihazovat na stránkách útulku a na facebooku. Před Vánoci se cena obrazu vyšplhala na 8 tisíc korun.

„Kroměříž se nesla v duchu absolutní vstřícnosti a pohody. Útulek Zatoulané štěstí jsem poprvé navštívila krátce po jeho oficiálním otevření a ve stejný den jsem v Kroměříži zavítala i do nové kočičí kavárny La Micina, kde mne zaujala kočka Snída. Vše se začalo krásně vršit. K výstavě ve Staré masně se přidala zmiňovaná kočičí kavárna a ve finále se připojilo ještě veloCAFÉ, kde údajně dělají tu nejlepší kávu v Kroměříži. Byla jsem nadšená, protože trojvýstavu jsem dosud nedělala,“ vzpomíná Romana.

Výstava na třech místech zároveň měla v Kroměříži zajímavý ohlas a přinesla i další ovoce. Aukci podpořilo Rádio Kroměříž, které paralelně pořádalo Kočičí Vánoce na Velkém náměstí, a samotné město Kroměříž poskytlo individuální dotaci na kastrace a očkování opuštěných koček. Zatoulané štěstí se zase dohodlo s veloCAFÉ na pravidelných bazárcích s výtěžkem pro útulek. První z nich se už uskutečnil 16. prosince.

„Stala jsem se jen střípkem v tomto dění, ale byla radost jím být a sledovat, jak lidé v Kroměříži spontánně vyjádřili sounáležitost s tím, že někdo pomáhá kočkám,“ dodává Romana.

Na konto kočičích útulků putovalo od roku 2013 díky Romaniným aukcím celkem 108 072 Kč. Vzhledem k tomu, že samotná příprava výstavy a organizace aukce představuje poměrně složitý proces, pořádá Romana maximálně tři až čtyři aukce do roka. Letos se podařilo uspořádat aukci pro pražský spolek Pozor kočka! (výtěžek 11 111 Kč), Opuštěné kočičí tlapky v Brně (výtěžek 10 000 Kč) a pro již zmiňované Zatoulané štěstí, spolek na ochranu zvířat z Kroměřížska.

„Příští rok začínáme se Světluškou Svitavy a mám v plánu Dočasku u Katky, Tlapky Mochov a dále Pomocné ruce Olomouc,“ naznačuje Romana. Kromě radosti z událostí v Kroměříži považuje výtvarnice za velký úspěch roku 2017 založení vlastní autorské kočičí galerie FELIDAE v Adamově.

foto: Petr Ivančic

Související články

NAŠE KOČKY 11/2018

2018-11-01

Brněnská Kamenka ožije ZeMěKočkami Literární Františkovy Lázně odstartují kočičí aukcí Další olejomalby z cyklu ZeMěKočky a v pořadí patnáctý aukční o…

btv _ vlna z brna 04/2011

2012-06-13

  http://www.b-tv.cz/vlna-z-brna.html?ep=1769   Romana Štrynclová – výtvarnice Rozhovor o derniéře výstavy Královny slz a ostružin v galerii…

Splněný sen před Vánoci

2023-01-04

S myšlenkou věnovat své obrazy formou aukce ve prospěch kočičích útulků přišla výtvarnice Romana Štrynclová na podzim roku 2013. Od té doby už pomohla…