Romana Štrynclová dvakrát doma

Romana Štrynclová dvakrát doma

2019-05-23
Galerie Felidae, média & Tiskové zprávy

Romana Štrynclová dvakrát doma

Dvě výstavy na brněnské domácí půdě čekají v první polovině června výtvarnici Romanu Štrynclovou. S Darinou Studenou se představí ve společném projektu Vrány v Konírně v Brně-Medlánkách a samostatně se objeví v Galerii Platinium na ulici Veveří.

 „Spolek Vrány jsme založily před dvěma roky s výtvarnicí Darinou Studenou, když jsme se rozhodly uspořádat společnou výstavu umělců z Řečkovic a Medlánek. Jako Vrány se občas slétneme a něco vymyslíme. K názvu nás inspiroval Vránův mlýn sochaře Patrika Vlčka, kde jsme se také společně sešly, a dokonce je v Řečkovicích i ulice Vránova,” vzpomíná Romana. Zatímco Darina se věnuje zejména akrylu a nově akvarelu, u Romany převažuje olejomalba. Darinu fascinuje krajina, příroda a v poslední době také zvířata, u Romany stále vyhrávají kočky v mnoha podobách. Výstava nabídne průřez tvorbou obou autorek a objeví se na ní i Romanina ZeMěKočka Čaroděj, která přímo souvisí se zrodem uměleckého dua – vyobrazuje totiž bok po boku kočku s vránou. Do řečkovických reálií spadá i Romanin Kocour z Rechowitz (podle původního názvu městské části Rechiwitz – soutok říček).

Kocour z Rechowitz

Galerie Konírna se nachází v prostorách Společenského centra Sýpka v Kytnerově ulici. Na vernisáži, která se uskuteční ve čtvrtek 6. června od 18 hodin, zahraje na saxofon Sabina Karásková. Výstava Vrány v Konírně potrvá pouze do 12. června. Otevřeno bude denně od 15 do 18 hodin, v sobotu navíc od 9 do 12 hodin za účasti autorek (v rámci Farmářských trhů).

VRÁNY

Pod názvem BARVY BÁSNÍ BÁSNÍ BARVY prezentuje Romana Štrynclová pravidelně propojení obrazů a básnických textů. Obrazy koček z cyklu Souhvězdí Bohumila Hrabala doplňuje básněmi Alenky Vránové, kolekce olejomaleb Královny slz a ostružin vzniká ke stejnojmennému almanachu ženské poezie (např. obraz Sargassum je inspirovaný básní Svatavy Antošové). Hlavní prostor však v Galerii Platinium tentokrát dostanou ZeMěKočky – obrazy koček s příběhem.

atelier, skica

 „Modrá louka, Svobodná matka a Rodinka ztvárňují mé oblíbené téma kočičího klubka. Další čekají rozmalované v ateliéru a s ohledem na prostor budou všechny na větších formátech,” naznačuje Romana. Vernisáž v Galerii Platinium se chystá na 13. června v 18 hodin„Velkou radost mi udělal Pavol Seriš, který přijal pozvání a bude hostem i spoluzahajovatelem výstavy. Měla jsem možnost ho vidět několikrát hrát, a když měla premiéru jeho autorská hra Pozemšťan, naprosto mě okouzlil. Jak jsem zjistila, i on má kočky rád, a jak řekl –  i doma mu dve pobehujú,” doplnila Romana.

Výstava v Platiniu potrvá až do 10. září. Přístupná bude ve všední dny od 9 do 19 hodin.

Na červenec Romana připravuje další aukční výstavu ve prospěch spolku Cat World, který pomáhá potřebným kočičkám v Praze a okolí. Výstava se uskuteční v novém kulturním prostoru Bar/ák v Praze na Florenci, Za Poříčskou branou 7. Dražit se bude obraz kočky Evičky, nalezené ve squattu.

TISKOVÁ ZPRÁVA 2019.05.23
foto: Petr Ivančic & RoŠt

Související články

POSUN ČASU

2022-09-03

GALERIE FELIDAE FACEBOOK

Andrej Augustín

2014-12-13

“Mandaly Života” obrazy

NAŠE KOČKY 7/2019

2019-06-27

Souhvězdí Bohumila Hrabala Pod názvem BARVY BÁSNÍ BÁSNÍ BARVY prezentuje Romana Štrynclová pravidelně propojení obrazů a básnických textů. Obrazy koče…