Romana Štrynclová proměnila Cafe&Wine v kočičí galerii Felidae 

Romana Štrynclová proměnila Cafe&Wine v kočičí galerii Felidae 

2017-08-29
Galerie Felidae, média & Tiskové zprávy

TISKOVÁ ZPRÁVA 2017.08.29

Romana Štrynclová proměnila Cafe&Wine v kočičí galerii Felidae

Obrazy koček výtvarnice Romany Štrynclové zaplavily v srpnu Galerii Cafe&Wine v Adamově. Přibližně čtyřicítka děl ze souboru Souhvězdí Bohumila Hrabala, nových kolekcí ZeMěKočky a Felidae i část perokreseb z cyklu Kočka denně proměnila interiér kavárny, která tvoří součást polyfunkčního komplexu „a.centrum“, v autorskou kočičí galerii s názvem Felidae (kočkovití).

„Prvním impulsem byla zpráva o kočičí kavárně v japonské Ósace, která otevřela v roce 2004, i když ta historicky první funguje od roku 1998 v Taiwanu. Přemýšlela jsem nad kavárnou, studovala kočky, seznamovala se s útulky i felinoterapeutkami…  V roce 2013 vznikly mé první kočičí obrazy spojené s poezií a také první aukční obraz pro útulek. Myšlenku na kavárnu jsem opustila, stejně už bych nebyla první v ČR a ani v Brně, a uvědomila si, že je pro mne stejně nejdůležitější malování. To už zbýval ke galerii jen krůček,“ vysvětluje Romana.

První kočičí galerii u nás hodlá výtvarnice zasvětit zejména obrazům. Počítá s pravidelnou obměnou výtvarných děl a do budoucna by ráda dala prostor i dalším umělcům. Název Felidae, kočkovití, je společný pro galerii i novou sérii obrazů (formát 30 x 30 cm, plátno, akryl) s mírně korpulentní kočkou s velkýma očima.

„Charakteristický tvar kočky jsem hledala dlouho, až mi pomohla prasklina na chodníkové dlaždici. Je to kráčející kočka, která tvarově souzní s mým logem, jež používám od roku 1993,“ popisuje Romana. Kočku zachycuje vždy ve stejné pozici, avšak v různých situacích. V obrazech se projevuje nápaditost, hravost i smysl pro humor. Kočka Felidae Na plovárně má plovací kruh s motivy koček, u Koloběžkaře najdete místo výpletu v kole kočky, Náměsíčník vzhlíží k měsíci.

ZeMěKočky navazují na loňskou kolekci ZeMě, avšak kočky se tentokrát stávají hlavním motivem obrazů (formát 60 x 80 cm). Jde o konkrétní zvířata, jež Romana osobně zná, anebo je někde potkala a inspirovala ji – např. obraz Zatoulané štěstí zvěčňuje obyvatelky útulku v Kroměříži, pro La Micinu se stala předobrazem kočičí kavárna v Kroměříži. ZeMěKočky na rozdíl od Souhvězdí Bohumila Hrabala nedoprovázejí básně.

„Nemaluji pouze kočky, v mých kolekcích se objevují různá témata a motivy, ale je pravda, že poslední dobou se mi chce malovat jen je. Mám kočky prostě ráda, a kdo propadl jejich kouzlu, tak to chápe,“ komentuje své zaměření Romana. Proto také hodlá další obrazy z kolekce ZeMěKočky v blízké době vystavovat i na dalších místech (např. v MikiPiki ve Futuru či v ambulanci plastické chirurgie v Řečkovicích).

Společně s umělci z Medlánek, Řečkovic a Mokré Hory se Romana 23. září 2017 zúčastní jednodenní Výstavy na zámku v rámci medláneckých hodů. Iniciátorkou projektu, jenž se odehraje v areálu Zámeckého parku v Medlánkách, se stala výtvarnice Darina Studená.

„Výstava by mohla být příležitostí se vzájemně poznat, povzbudit a inspirovat. Navíc tím ukážeme lidem, že tady také žijeme, a co děláme. S Romanou Štrynclovou jsem se seznámila před více než rokem při hledání možností vystavovat. Vzájemně jsme se navštívily a porozuměly si. Romana mi pomohla uskutečnit dvě výstavy a povzbudila mne k tomu dělat, co mě baví. Je vždy milé setkat se s někým, kdo vám rozumí, kdo se dívá na svět stejně pozornýma očima, kdo má stejnou touhu to, co vidí, předávat dál,“ přibližuje poslání projektu Studená. Sama maluje akrylem na plátno a v posledních letech se věnuje pouze krajině. Ráda zachycuje její světlo a barvy. Na výstavě představí své malby medlánecké krajiny a Pálavy. Romana přispěje podle očekávání obrazy koček, k vidění budou i sochy, fotografie a ilustrace od dalších autorů. Počítá se rovněž s výtvarným programem pro děti.

„A proč venku? Chtěla jsem vyjít vstříc i lidem, kteří si do galerie sami nenajdou cestu. Snad nám bude přát počasí,“ dodává Studená.

Po kratší odmlce se v nové sezoně Romana vrací i ke své další aktivitě – gastronomickým večerům s názvem KULINARIUM – premiérově v Galerii Aviatik v Pršticích. V pořadí 31. KULINARIUM nabídne téma „Tatarákování“ a uskuteční už 1. října 2017.

Simona Polcarová

foto: Petr Ivančic

https://www.novinky.cz/vase-zpravy/jihomoravsky-kraj/blansko/5478-46211-adamov-se-muze-pochlubit-prvni-tuzemskou-kocici-galerii-.html?source=FBS

 

Související články

Romanu Štrynclovou čeká v Praze jubilejní 10. aukce kočičího obrazu

2017-01-12

TISKOVÁ ZPRÁVA 2017.01.12 Romanu Štrynclovou čeká v Praze jubilejní 10. aukce kočičího obrazu Téměř 80.000 korun na podporu kočičích útulků a depozit…

15.KULINARIUM “Alla Uklajina”

2013-11-26

& fotografie Radim Kupec “Moje Ukrajina” foto: Ladislav Muller, Petr Dubjak & team kulinaria

“BÁSEŇ pro MELICHARA”

2015-08-02

olejomalby “Souhvězdí Bohumila Hrabala” poezie Alena Vávrová vernisáž za účasti spisovatelky a básníčky Sylvy Lauerové aukce obrazu pro Kočičí oázu Ho…