Romana Štrynclová třikrát v Kroměříži s kmotrem Romanem Dragounem

Romana Štrynclová třikrát v Kroměříži s kmotrem Romanem Dragounem

2017-11-08
Galerie Felidae, média & Tiskové zprávy

TISKOVÁ ZPRÁVA 2017.11.08

Romana Štrynclová třikrát v Kroměříži s kmotrem Romanem Dragounem

Dvanáctým aukčním obrazem Romany Štrynclové z neustále se rozšiřující série Souhvězdí Bohumila Hrabala se stane olejomalba kocoura Trojnožky ze spolku na ochranu zvířat Zatoulané štěstí. Výstava spojená se zahájením dražby se uskuteční v Kroměříži v hudební restauraci Stará masna v sobotu 18. listopadu před sólovým koncertem zpěváka a klávesisty Romana Dragouna (Progress 2, Futurum, His Angels, T4). Roman Dragoun se zároveň ujme role kmotra aukčního obrazu. Výtěžek z celé aukce poputuje na konto útulku.

„Průběžně jsem sledovala, jestli v Kroměříži nějaký útulek nevznikne. Měla jsem jen neoficiální informace o depozitu, které se stará o nemocné venkovní kočky. Spolek Zatoulané štěstí jsem navštívila krátce po jeho regulérním vzniku zrovna při zařizování nového kočičího pokoje,“ popisuje Romana. Rychle se rozkřiklo, že zakladatelky depozita pomáhají nechtěným a zraněným kočkám, a tak jim je lidé začali nosit. Dnes spolek na ochranu zvířat na Kroměřížsku Zatoulané štěstí, z. s. působí v rodinném domku s venkovní voliérou a momentálně poskytuje azyl více než stovce koček. Kromě koček určených k adopci se stará i o handicapované a starší kočky, které potřebují zvláštní péči, a kočky, pro něž se stal útulek už v dřívějších letech domovem.

Kocour Trojnožka, jehož Romana na obraze ztvárnila, patřil k obyvatelům útulku dva měsíce. „Kocourka našli ve zuboženém stavu při své nedělní projížďce na kole dva mladí lidé v obci Bezměrov nedaleko Kroměříže v květnu 2017. Měl pokroucenou přední končetinu, ustrnulou v jedné poloze, vleklou infekci horních cest dýchacích, patrně suchou formu FIP a byl celkově podvyživený,“ vzpomíná Kája Chrástová, jedna ze zakladatelek spolku. Kocoura převzal azyl do péče po vyšetření u veterináře. Ukázalo se, že byl plný broků. Střelbu nejvíce odnesla právě přední končetina, a protože kocourkovi působila nepohodlí, došlo k její amputaci.  „Byl to úžasný mazel, který se měl ke každému návštěvníkovi. Přesně po dvou měsících, kdy u nás pobýval, jsem ho při večerním krmení našla v kritickém stavu. Zemřel mi v náručí patrně na nervovou formu FIP nebo mrtvičku. To nezměnilo nic na našem rozhodnutí, že bychom ho rády měly na obraze jako memento lidské nezodpovědnosti a lhostejnosti,“ vysvětluje výběr Trojnožky pro aukční obraz Chrástová.

Vernisáž výstavy i zahájení dražby obrazu Trojnožky se uskuteční ve Staré masně krátce před koncertem Romana Dragouna, který je naplánovaný na 21 hodin. „S Romanem o sobě víme, ale stále se míjíme, přestože máme obrovské množství společných přátel. A jelikož mě začalo bavit hledat hudební kmotry a Roman měl koncert ve Staré masně už naplánovaný, byla volba v tomto případě celkem rychlá,“ naznačuje Romana. A jaká byla hudebníkova reakce? „Rád zahraju a podpořím dobrou věc. Zdravím a těším se,“ neváhal s odpovědí Dragoun.

Trojnožka ovšem nezůstal jedinou kočkou z Kroměříže zvěčněnou v Romanině tvorbě. „Když jsem se v létě byla podívat v Zatoulaném štěstí, navštívila jsem i nově otevřenou kroměřížskou kočičí kavárnu Café la Micina. Zaujala mne jedna z tamních obyvatelek a rozhodla jsem se ji namalovat,“ uvádí Romana. Jak se ukázalo, s hluchou kočkou Snídou s uchem nakřivo se osud také nemazlil. Žila v rodině, kde se kočky nekontrolovatelně množily jedna s druhou a lidé se o ně moc nestarali. Když se jí ujala majitelka kavárny, měla ošklivý zánět v uchu. „Museli jí amputovat úplně zanícený zvukovod. Ouško má jen přišité, aby vůbec nějaké měla. U devítileté kočky nám všichni říkali, ať operaci zvážíme, ale my jsme jí chtěli dopřát krásný zbytek života, protože si to zaslouží. Je úžasná a vděčná, je to náš miláček Snídulka,“ přibližuje příčiny jejího netypického vzhledu majitelka kavárny Martina Minaříková.

Zatímco obraz Trojnožky patří do kolekce Souhvězdí Bohumila Hrabala, kde obrazy doplňují básně Aleny Vávrové, obraz La Micina s kočkou Snídou se stal počinem z nového Romanina souboru ZeMěKočky, na němž výtvarnice začala pracovat letos na jaře. Zajímavý životní příběh obou koček i nové přátelské vazby přispěly k myšlence vystavovat v Kroměříži na více místech zároveň. Kromě Staré masny ozdobí Romaniny obrazy také interiér kočičí kavárny La Micina. Do třetice k výstavním prostorům přibyla ještě kavárna veloCAFÉ na Velkém náměstí. „Poprvé vznikl projekt trojvýstavy, což považuji za skvělé, protože tak rozšíříme řady dražitelů obrazu, případně i podporovatelů útulku Zatoulané štěstí,“ uzavírá Romana.

Kromě hrabalovské série s básněmi budou na všech místech v Kroměříži k vidění obrazy Romany Štrynclové z kolekce ZeMěKočky. Aukce kočičího obrazu potrvá až do půlnoci 15. prosince 2017. Zájemci mohou přihazovat přímo na stránkách útulku nebo na facebooku.

Obrazy Romany Štrynclové z cyklu Souhvězdí Bohumila Hrabala, ZeMě, ZeMěkočky a Felidae lze spatřit také v autorské kočičí galerii Felidae v CafeWine Adamov. V Brně Romana vystavuje v ambulanci Plastické chirurgie Brno v městské části Řečkovice (ZeMě) a v kavárně Mikipiki Futurum (Zodiak Zero).

foto: Petr Ivančic

Související články

Petr Dubjak

2016-07-22

“VIRTUÁLNÍ ZÓÓNA” fotografie

24.KULINARIUM “Kočičí Svatba”

2015-10-20

& obrazy Ivica Augustínová “Mlsná Kočka” foto: Petr Dubjak & Hana Pumprlová spolupráce s ČAROKVÍTÍ

26.KULINARIUM “Jaro s Jůlií”

2016-04-15

& portréty Jana Bačová Kroftová “Kreslím proti strachu” www.janabacovakroftova.com foto: Petr Dubjak & Hana Pumprlová