Splněný sen před Vánoci

Splněný sen před Vánoci

2023-01-04
Galerie Felidae, média & Tiskové zprávy

S myšlenkou věnovat své obrazy formou aukce ve prospěch kočičích útulků přišla výtvarnice Romana Štrynclová na podzim roku 2013. Od té doby už pomohla útulkům z celé republiky částkou přesahující půl milionu. Doslova zázrak se stal na sklonku roku 2022, kdy se podařilo vydražit obraz kočky „mourinky“ za 100 tisíc korun.

Brněnská výtvarnice vždy namaluje kočku, která je pro daný útulek charakteristická. Malba se pak draží na webových stránkách útulku či depozita a na facebooku. Poslední dražba spojená s výstavou děl Štrynclové se uskutečnila v Městské knihovně v Praze – Břevnově, kde se kmotrou aukčního obrazu stala herečka Anna Polívková. Výtěžek tentokrát směřoval ke kastračnímu programu Feliti, který humánní cestou, tedy kastracemi, reguluje počty přemnožených toulavých koček a kocourů v celé České republice.

Mourinka – Feliti kastruje

Na vydražené olejomalbě rozměru 40 x 40 cm je vyobrazena mourovatá kočička v trávě. „Vybrali jsme klasického adepta projektu Feliti – úplně obyčejnou bezejmennou mourinku, u nás kastrovanou pod číslem 1238. Přitoulala se jedné paní na zahradu spolu se svými koťaty. Nastal by opakovaný kolotoč rození nechtěných koťat. Chalupářce nebyla kočička lhostejná, a s pomocí Feliti proběhla její kastrace. Díky tomu už bude kočička žít, i když možná tulácký, ovšem výrazně spokojenější život,“ vysvětlila Alena Pávková, prezidentka spolku Feliti.

Anna Polívková a Alena Pávková
Anna Polívková a Alena Pávková

Během aukce se v prosinci přímo Feliti ozval dražitel, že se mu činnost programu i obraz moc líbí, a nabídl za něj částku 100 tisíc korun pod podmínkou, že nebude nikde zveřejněno jeho jméno. Tyto peníze nyní spolku poslouží ke kastraci více než stovky koček a kocourů z celé republiky.

Romana Štryncl a Lucie Hlavinková
Romana Štryncl a Lucie Hlavinková

Aukční obrazy Romany Štrynclové doprovázely dříve verše básnířky Aleny Vávrové, od března 2021 spolupracuje výtvarnice i se spisovatelkou Lucií Hlavinkovou, která k obrazům píše pohádkové příběhy – většinou se šťastným koncem. „Vždy nad malovanou kočkou přemýšlím a snažím se do obrazu zaznamenat i něco, co vypovídá o ní samotné či činnosti útulku. Když Lucie napíše pohádku dřív, také to mne může ovlivnit. U mourinky se všechno sešlo. Bezejmenná kočka s banálním příběhem, avšak osudem i zbarvením taková, jakých žije kolem nás spousta. Nikdy nevíme, odkud a kolik kočičích očí nás pozoruje,“ objasnila autorka obrazu. „Vydražená částka za mourinku mi udělala velkou radost a je pro mne i potvrzením, že má projekt aukčních obrazů smysl,“ dodala.

ZeMěKočka – Galerie Felidae – Kočkafe

Kromě malování se Romana Štrynclová od roku 2017 věnuje jako kurátorka Galerii Felidae. Ta našla své místo v Kočkafé Schrödinger, které se během letošního roku přestěhovalo z brněnského Koliště na Dominikánské náměstí. Největší kočičí kavárnu v Evropě tak kromě živých koček obývají i ty namalované na obrazech. Olejomalby výtvarnice Štrynclové momentálně doplňuje výstava fotografií koček šéfredaktora časopisu Naše kočky Zdeňka Gorgoně s texty Josefa Dubna. Na začátek února 2023 se pak plánuje výstava obrazů Boženy Rossí.

Galerie Felidae – Kočkafe

Aukce pro Feliti – kastrační program v ČR byla v pořadí 26. dražbou obrazů Romany Štrynclové s cílem pomoci opuštěným kočkám a útulkům. Výtěžek z prodaných děl se od listopadu 2013, kdy se konala první aukční výstava ve foyeru Divadla Bolka Polívky v Brně, vyšplhal na celkovou částku 552 712 korun. Právě v Kočkafé v Galerii Felidae odstartuje v březnu 2023 již 27. aukce, tentokrát pro Kočičí domov Sisi, odkud pocházejí i dva čtyřnozí obyvatelé kočičí kavárny Vilém a Vincent.

Galerie Felidae – Kočkafe

t.s. 1/2023
foto: RoŠt

  

 

Související články

Café04, Brno

2012-03-28

www.cafe04.cz

BÁSEŇ PRO EVIČKU

2019-07-10

16. aukce pro kočičí útulek Postupně oslovuji prověřené útulky po celé čr, namaluji jimi vybranou kočku, její obraz se draží po dobu trvání výstavy na…

Adriana Rohde Kabele

2016-10-29

“Ohlédni se zpátky i dopředu, ale žij teď…” obrazy, výběr z tvorby