Výstava, jakou svět neviděl

Výstava, jakou svět neviděl

2020-12-31
média & Tiskové zprávy

… tak by se mohla jmenovat další z aukčních výstav, kterou v závěru roku pod názvem Báseň pro Foresta uspořádala výtvarnice Romana Štrynclová v Divadle Bolka Polívky. Přestože termín konání padl do období koronavirových omezení, rozhodla se autorka akci uspořádat a celé dění včetně dražby obrazu přesunula i na sociální sítě a svůj kanál RomanaStryncl na Youtube. Také díky tomu se podařilo před Vánoci vybrat pro Útulek Tibet 20 tisíc korun.

Forest, Viktorka, Bětka… Útulek Tibet

„S výstavou jsem počítala, i když jsem tušila, že tentokrát bude bez návštěvníků, protože kdy jindy než před Vánoci je potřeba podporovat se navzájem. Navíc Bolek a jeho divadlo jsou moje srdeční záležitost, a hlavně zvířata potřebují pomoc celoročně,“ vysvětluje Romana. Právě v Divadle Bolka Polívky v roce 2013 všechno začalo. Tehdy tam výtvarnice měla výstavu obrazů z kolekce Královny slz a ostružin a rozhodla se je doplnit i plátny s kočičí tematikou. Souběžně s výstavou se také uskutečnila první aukce pro kočičí útulek. Následovaly další v různých městech republiky a s návratem k Bolkovi se počet aukcí vyšplhal na jedenadvacet.

Milenci, kolekce ZeMěKočky, Divadlo Bolka Polívky, foto Petr Ivančic

„Tenkrát jsem opravdu netušila, jak moc mě to ovlivní, a že se kočky stanou mým hlavním tématem. Snažím se je zachytit v jejich rozmanitosti a baví mě čím dál víc. Díky aukcím poznávám kočičí život z té horší strany, fascinuje mě, co všechno dovedou kočky přežít, že zvládnou překonat zlomené srdce a strach a opět získat důvěru v člověka. A stejně tak obdivuji vůli a sílu lidí, převážně žen, které se rozhodly opuštěným zvířatům pomáhat,“ objasňuje Romana.

ZeMěKočky, Divadlo Bolka Polívky, foto Petr Ivančic

Útulek Tibet si výtvarnice vybrala už podruhé. Jde o rodinný azyl pro zvířata v nouzi, který se nachází 30 kilometrů od Brna v obci Marefy. V současné době poskytuje pomoc dvanácti druhům zvířat a stará se asi o stovku kočiček a desítku handicapovaných pejsků. Zároveň funguje jako mini farm sanctuary, což v praxi znamená, že zachraňuje zvířata z velkochovů. Proto také Romana na aukčním obraze vedle kocoura Foresta zachytila i kravičku Viktorku, jež mnoho let fungovala jen jako stroj na mléko. Dnes si užívá klidu a láskyplné péče stejně jako nalezenec Forest, schopný po srážce s autem jen spinální (robotické) chůze. Je to velký bojovník a šikovný pacient, neboť první prognóza byla, že kvůli poškozené páteři zůstane chromý. Jelikož však denně potřebuje mechanicky vyprazdňovat močový měchýř, je u něj adopce možná pouze na dálku, anebo jen do velmi obětavých rukou. „Inspirující je jeho velká chuť a radost ze života i přes handicap, který má, proto jsme ho také jako představitele útulku na obraz vybrali,“ doplňuje Romana.

Královny a ZeMěKočky… a Amonn

„Tibet jsem opět navštívila po pěti letech, takže jsem viděla spoustu odvedené práce na úpravě objektů a zázemí pro zvířata, ale hlavně jsem měla možnost pocítit atmosféru důvěry a vzájemné pohody mezi zvířaty,“ popisuje Romana. Kromě vlastních příjmů útulek funguje z darů a z výtěžků charitativních akcí, proto i vybraná částka z dražby obrazu přispěje na jeho další chod.

ZeMěKočky, Divadlo Bolka Polívky, foto Petr Ivančic

Ač se nemohla uskutečnit klasická vernisáž, kmotrem obrazu se stal Bolek Polívka, jemuž za kmotrovství výtvarnice poděkovala obrazem KLAUNŮ KRÁL z vlastní kolekce FELIDAE.  „Byla jsem zvědavá na Bolkovu reakci, protože mé práce zná – a já nyní ve foyeru divadla – a právě při této příležitosti – poprvé prezentovala obrazy v novém formátu 80 x 130 cm. Provedla jsem ho výstavou a nabídla mu tak vlastně komentovanou prohlídku pro jednoho diváka. Na konci jsem uslyšela pochvalu, což mě samozřejmě moc potěšilo,” přiznává Štrynclová. Při této příležitosti Romana oblíbeného herce seznámila i s provozovateli útulku Alžbětou a Markem Blaškovými.

Divadlo MALÉhRY

Výstava ve foyeru Divadla Bolka Polívky je prodloužena až do konce ledna 2021. Ač je očím veřejnosti zatím skryta, úplně bez návštěvníků nezůstala. Probíhají zkoušky chystaných premiér, a tak si výstavu prohlédli např. Veronika Žilková, Petr Halberstadt, Pavol Seriš či Anička Polívková. Mezi obrazy se uskutečnilo také autorské čtení a natáčení divadla MALÉhRY, které si speciálně pro tuto akci připravilo kočičí fejeton. Na webu autorky i Youtube kanále je stále k vidění časosběrné video z instalace i celé výstavy, stejně tak si lze pustit nahrávku zmiňovaného fejetonu.

V Krabici, ZeMěKočka a V.Ž., foto Norbert Kominek

„Mé kočky obsadily divadlo a baví mě představa, že přes den vyhlížejí diváky a večer, až všichni odejdou, protože se nudí, vylezou z obrazů a pořádají rej,“ podotýká k situaci Romana.

FELIDAEkoberec No.01, foto Petr Ivančic

Pokud jde o rok 2021, Romana se spoluprací s útulky počítá i nadále a ráda by uspořádala tři aukční výstavy. Na jaro plánuje výstavu a aukci v Chrudimi pro Ronovské depozitum Kočičí Naděje z. s., na prázdniny se chystá výstava v Bílovci pro Kočičí dům u Mourečka (Cat World z.s.) a na podzim by se měla realizovat z letošního jara odložená  pražská výstava pro Felity – kastrační program v ČR. Mimo charitativní projekty se na květen 2021 připravuje i ukázka současné tvorby autorky na společné výstavě s výtvarnicí Vlastou Švejdovou v prštické Galerii Aviatik.

Báseň pro Foresta

Já tomu věřím
někde je
Růžová kočka
i Zlatá kráva
Já tomu věřím
blízko jsou
lidské ruce
Naděje
          © Alena Vávrová

 

TISKOVÁ ZPRÁVA 2020.12.31

 

Související články

POETICKÝ PODVEČER v Hodoníně

2015-01-30

dernisáž “Souhvězdí Bohumila Hrabala” & básně Aleny Vávrové autorské čtení Jarka Synková, básnířka vyhlášení dražitele obrazu pro depozitní kočičk…

Olympie Brno

2012-03-28

www.olympia-centrum.cz

Galerie Žlutý kopec

2023-01-30

Symbolika a královny slz a ostružin Galerie Žlutý kopec / Švejdův pavilon / MOÚ Brno Je mi velkou ctí, že během února 2023 budou moje obrazy krátit ch…