Novinky.cz

Novinky.cz

2021-05-10
Galerie Felidae, média & Tiskové zprávy

Dům a bydlení / Jak bydlí VIP

Žena je taky kočka, říká ROMANA ŠTRYNCLOVÁ

Vším, čím jsem byla, jsem byla ráda. To o sobě může Miss Moravy 1991 a Miss Sympatie z téhož roku Romana Štrynclová říct bez uzardění. Navrhovala oblečení, zabývala se kulinářstvím, projektováním i návrhy interiérů. V posledních letech se věnuje hlavně malbě a jejím ústředním motivem jsou kočky.

Romana je z těch dřívějších česko-moravsko-slovenských královen krásy, které svůj pozdější život nespojily a hlavně nezaložily jen na pomíjivém světě přehlídkových mol. Znalosti ze studia architektury využívala jeden čas při navrhování interiérů a ráda vzpomíná i na dobu, kdy se živila projektováním plynových přípojek a vnitřních instalací. „Dnes už by to bylo s matematikou horší, ale kdysi mě hrozně bavila,“ říká současná malířka obrazů.

OD PROJEKTOVÁNÍ K MALOVÁNÍ
Živilo ji i oděvní návrhářství a nyní je její největší láskou malování. V posledních letech si jako ústřední motiv našla kočku. „Mám několik druhů kolekcí kočičích obrazů. Pestrobarevné MaléKočky, Souhvězdí Bohumila Hrabala propojené s básněmi Alenky Vávrové, na větších formátech ZeMěKočky, perokresby KočkoMandal a také kráčející kočku FELIDAE.“ Její předlohu našla Romana na chodníku.
„Když se něčemu věnujete delší dobu, tak to pak vidíte všude a ve všem. Jednoho dne jsem na chodníkové dlaždici zahlédla prasklinu, která měla právě takový tvar kočky, jaký jsem hledala. Držím se ho, tvořím nové a nové varianty, FELIDAE může být čím se jí zamane“ popisuje Romana svůj přístup ke kolekci obrazů. Skutečné kočky maluje podle reálných zvířat z kočičích útulků. Obrazy se pak draží na výstavách a peníze jsou určené na podporu kočičích azylů. Je to jedna z činností, která má pro malířku velký smysl.

MILOVANÉ BRNO
Někdejší kariéra modelky jí nikdy nezlákala odstěhovat se do Prahy. V Brně se narodila, pracuje a bydlí. Zažila panelákové bydlení v Králově Poli i život ve starších bytech v centru. Posledních třináct let žije v okrajové části Brna v Řečkovicích a je šťastná.
„V devadesátých letech jsem se přestěhovala na ulici Údolní. Shodou okolností kousek od porodnice, kde jsem se narodila. Pak jsem se přesunula do pozdně funkcionalistického bytu na Antonínské, ale stále to nebylo ono. Po dlouhém hledání se mi splnil sen v podobě tohoto domu,“ říká na adresu řečkovického bydliště.
Domek je v řadě podobných menších domů. Romaně se vždy líbily bývalé dělnické kolonie plné malých domků jako je Kamenná kolonie nebo Písečník. A ulice na které bydlí, její představy splnila.
Dům byl vpodstatě obyvatelný, ale nedostačující a Romana stála před dilematem. Nastěhovat se rovnou a za chodu obydlí přestavovat nebo nejdřív bourat, stavět a rekonstruovat a až potom bydlet? Zvítězila trpělivost a chuť si v praxi vyzkoušet, co se naučila při studiu architektury a dům nakonec prošel kompletní rekonstrukcí.

GALERIE V KUCHYNI, KUCHYŇ V GALERII
Dům bylo potřeba propojit s novou přístavbou, ve které jsou v přízemí i patře pracovny. Ta spodní je nefalšovaným malířským ateliérem. Přístavba vznikla v místech, kde býval chlívek přebudovaný na koupelnu a veranda, která jej spojovala s domem. Původní stavba s přístavbou tvoří dvě stěny patia, do kterého lze vstoupit jak z přízemí, tak se můžete posadit na lodžii v patře a kochat se uzavřeným prostorem se stěnami hustě porostlými zelení.
„V přízemí jsem vybourala příčky a z původního malého okna udělala francouzské, které propojuje hlavní obytnou část s patiem“ popisuje Romana přeměny interiéru. Vznikla tu velká kuchyně s velkým jídelním stolem. Stěna je plná obrazů koček a u velkého stolu se nejen jí, ale i pracuje a debatuje s přáteli. „V domě nemám žádné místo, o kterém bych mohla říct že je mé nejoblíbenější. Ani naopak. Zóny, kde je mi dobře, jsou všude,“ pochvaluje si.

POSTEL, VANA, POHODA
Prolínání prostorů dovedla Romana při rekonstrukci bydlení k dokonalosti v podkroví. Naleznete zde jedinečnou ložnici. Takovou často neuvidíte. Je propojená s koupelnou (druhá menší se sprchovým koutem je v přízemí). Dá se nazývat i koupelnou s ložnicí, obývací koupelnou či koupací ložnicí. Jak si kdo vybere. Umyvadlo s toaletním stolkem a nástěnným zrcadlem odděluje od ložnice vana, přirozenou bariéru koupacího prostoru tvoří květiny. Co se nikdy neomrzí, je výhled z vany i z postele na protější zelené brněnské kopce přes řečkovické střechy.
V horní pracovně narazíte také na Romaninu tvorbu, překvapivě to nejsou kočky. Momentálně ji okupují obrazy z kolekce Královny slz a ostružin, obrazy inspirované tvorbou současných ženských básnířek. S Alenkou Vávrovou spolupracuje již dlouho a nejnověji její verše umístila do obrazů ženských aktů jako náhrdelníky. „Žena je přece taky kočka,“ zdůrazňuje Romana Štrynclová.

text: Pavel Hájek
foto: autor

Související články

18.KULINARIUM “Ztracený Králík”

2014-06-24

& Velká Arkána ve Šperku, Petra Matovská -www.peralmodels.cz/sperky foto: Petr Dubjak & Tomáš Picka, Petr Ivančic, Ladislav Muller

Petr Dubjak

2016-01-23

“REKLAMĚSTO” street fotky

Petr Ivančic

2014-04-02

“SOUSEDKY” fotografie 2014