Pomoc pro Mourka s Naďěždou Chrobokovou – Tomicovou

Pomoc pro Mourka s Naďěždou Chrobokovou – Tomicovou

2020-01-27
Výstavy, média & Tiskové zprávy

atelier

Prvním útulkem, pro který v letošním roce uspořádá aukci výtvarnice Romana Štrynclová, se stane už za pár dní Mourek Prostějov, z. s. Pod názvem Báseň pro Julinku se v sobotu 1. února v Zámecké galerii na Pernštýnském náměstí v Prostějově uskuteční zahájení výstavy obrazů z Romaniných kolekcí ZeMěKočky a Felidae spojené s vyhlášením aukce. Kmotrou draženého obrazu kočky Julinky bude herečka Naděžda Chroboková – Tomicová z Moravského divadla Olomouc.

Naďa Chroboková-Tomicová, foto archiv N.Ch.T.

„Na Romaniných obrazech je vidět, že má kočičky ráda a je od ní moc hezké, že svůj obraz věnuje na podporu koček, které to potřebují. Já sama jsem měla čtyři – dva kocoury a dvě kočky. Teď už mám jen kocourka a kočičku,“ vyjádřila se kmotra obrazu Naděžda Chroboková – Tomicová, známá také z televizních obrazovek ze seriálů Modrý kód, Inspektor Max, Ordinace v růžové zahradě a v poslední době nejvíc jako Květa Vavrušková ze seriálu Ulice. Na jevišti má za sebou tato herečka, zároveň sestra Pavly Tomicové a maminka úspěšné varhanice Katty, řadu hlavních rolí – hrála Desdemonu v Othellovi, Lady Macbeth, Kateřinu ve Zkrocení zlé ženy, Roxanu v Cyranovi z Bergeracu, Annu v Anně Karenině. Za roli Elisy v Dekameronu a ztvárnění Hester v dramatu U kočičí bažiny si vysloužila ocenění za nejlepší ženský herecký výkon na přehlídkách České divadlo a nominaci na Cenu Thálie. Na domovské scéně v Olomouci ji můžete nejnověji spatřit v Domu Bernardy Alby, Postřižinách nebo také v Kočičí hře v olomouckém Divadle na Šantovce, za kterou dostala cenu primátora města Olomouce za nejlepší herecký výkon za rok 2019.
Na vernisáži, která startuje v 15 hodin, přednese báseň Omnia od Aleny Vávrové, jejíž texty dražené malby pravidelně doplňují. V kulturním programu vystoupí také děti ze ZŠ Valenty v Prostějově pod vedením pedagožky Lenky Blahové s pásmem písní a básní na kočičí motivy.

Naďa Chroboková-Tomicová a Pavla Tomicová, foto archiv N.Ch.T

Mourek Prostějov, z. s., kam poputuje výtěžek z aukce, vznikl za účelem pomáhat opuštěným kočkám v Prostějově a okolí. Snaží se zajistit krmení pro toulavé kočky, boudičky, základní veterinární péči a bezprizorní kočky kastrovat. Nechtěným koťatům se pak pokouší zajistit nový domov. „Náš spolek jsme zakládali, protože milujeme zvířata a především kočičky a není nám lhostejné, co se s nimi na ulicích děje. Nechceme, aby se přemnožovaly a rodila se nechtěná koťata, která na ulicích strádají a jsou v nebezpečí,“ uvedla zakladatelka Jana Seifriedová. Většinu nákladů na provoz představují finance na kastrace, veterinární ošetření a krmení.

ZeMěKočky, foto Petr Ivančic

Pro obraz, představující náplň činnosti Mourka, zvolila organizace kočku Julinku, na jejímž zdraví se podepsal život venku. Kočku se zanícenými dásněmi a prohnilými zoubky se podařilo odchytit v obci Ptení. Tělíčku hrozil zánět, takže akutně potřebovala veterinární péči. Adopce vyšla Julince až na druhý pokus, avšak chvíli poté, co si začala užívat tepla domova po boku nového kočičího kamaráda Čičina, jí začaly selhávat ledviny. Nová panička je však stejně jako kočička bojovnice, proto Julince nasadila dietu a zahájila léčbu.

Julinka, Mourek Prostějov

Obraz kočky Julinky bude součástí výstavy v prostějovské Zámecké galerii (přístupné přes vinárnu Original Wines CZ) a jeho aukce potrvá společně s výstavou až do 27. února. Dražit se bude na facebookových stránkách útulku pod fotografií obrazu nebo prostřednictvím e-mailů na adresu mourekprostejov@seznam.cz.
PŘÍHOZY

OMNIA
(pro Julii a jejího Romea Čičina)

Bože!

Já jsem ta tvoje cesta
tvé moře
tvá láska
tvůj hrad
Tvé tajemství
tvůj příkaz
Oko které tě sleduje
Tvá ranní modlitba
kočka Krajina
magie zasunutá v nás
uprostřed Šíleného města
Výkřik i ztišení
nehybnost i vzruch
Hořící voda
dřevo země
i Poslední Vzduch – Omnia …
           © Alena Vávrová

r.š atelier, foto Petr Ivančic

PŘEDCHOZÍ AUKCE
foto: Petr Ivančic, RoŠt
TISKOVÁ ZPRÁVA 2o2o.o1.27

Julinka, Mourek Prostějov

Související články

zpravodajství bohumín

2016-01-09

město Bohumín, zpravodajství, vysílání 2016 / 3 https://www.mesto-bohumin.cz/cz/zpravodajstvi/videoarchiv/4272-obrazy-s-motivy-kocek.html

“ZeMě”

2016-09-18

olejomalby Galerie CAFE&WINE Adamov

Коша

2013-01-06

olej na plátně – výjevy ze života jedné kočky NA PRODEJ Коша & dárky Коша & dýně Коша & jmelí Коша & klubíčka Коша & kokardy…