V roce 2020 se Romana Štrynclová vrátí na místo činu

V roce 2020 se Romana Štrynclová vrátí na místo činu

2020-01-03
Galerie Felidae, média & Tiskové zprávy

Na finální částku 234.712 Kč se na přelomu roku vyšplhal výtěžek z aukcí obrazů Romany Štrynclové ve prospěch kočičích útulků. Brněnská výtvarnice vždy namaluje obraz kočky z daného útulku, který se draží souběžně s výstavou. V loňském roce uspořádala Romana tři aukce – pro Cat World CZ – Kočkám v nouzi, Pomocné ruce Olomouc, z. s. a Kočky u Katky, z. s. ve Starovičkách na Mikulovsku.

„Když jsem v roce 2013 namalovala první aukční obraz pro kočky, vůbec jsem netušila, jak mě to ovlivní v další tvorbě i životním nasměrování. Poznala jsem spoustu lidí, kteří nelitují svého času i peněz a pomáhají bezprizorním a zraněným zvířatům, přestože jde o nekončící a vyčerpávající koloběh. Každý zachráněný život je pak odměnou,“ vyjadřuje se Štrynclová, která má momentálně za sebou 18 aukcí.

DAVIDA KOLLERA

Každá z dražeb roku 2019 dosáhla na částku 20 tisíc korun – obraz Evičky vynesl Cat World CZ rovných 20 tisíc korun, pro olomoucké Pomocné ruce se podařilo získat celkem 22 153 korun a Kočkám u Katky přinesly částku 28 tisíc korun nakonec dražby dvě. V rámci klasické aukce obrazu útulkové kočky se vydražil obraz Pink těsně před Vánoci za 22 tisíc korun a poté i obraz z kolekce FELIDAE s názvem Davida Kollera, určený původně kmotrovi obrazu, který se však vernisáže neočekávaně nezúčastnil.

LFL 2019

„Překvapilo mě, kolik koček se mihlo na obrazech i u tak známých umělců, jako je např. Albrecht Dürer, Marc Chagall, Pablo Picasso, Paul Gauguin, Édouard Manet a další, i kolik koček je hlavními hrdiny převážně kreslených pohádek pro děti. Asi proto byl mým největším zážitkem roku 2019 workshop pro žáky 5. třídy ZŠ v rámci Literárních Františkových Lázní. Pro mě úplně nová zkušenost. Docela dlouze jsem se připravovala, pak seškrtávala, abych se vlezla do vyučovací hodiny, vzala jsem s sebou svého kocoura, který mohl hodinu zpestřit, jak se stalo, ale také hodně zkomplikovat. Noc předtím jsem nemohla usnout a pak vše proběhlo lehce, rychle a děti byly naprosto skvělé. Něco podobného hodlám zopakovat v domě pro seniory,“ rekapituluje Romana své zážitky z roku 2019.

LFL 2019

Na únor 2020 chystá Romana Štrynclová aukční výstavu pro z. s. Mourek Prostějov v galerijních prostorách prostějovského zámku na Pernštýnském náměstí. Nejde tentokrát o podporu klasického útulku, ale organizace, která se snaží mapovat opuštěné a toulavé kočky v Prostějově a okolí a pomáhá s jejich léčbou, péčí po kastraci a umisťováním do nových domovů. Kmotrou obrazu kočky Julinky s nelehkým osudem a trvalými zdravotními následky se stane přední herečka Moravského divadla Olomouc Naděžda Chroboková, dobře známá i televizním divákům jako představitelka Květy Vavruškové z nekonečného seriálu Ulice.

Na jaro 2020 Romana opět plánuje společně s výtvarnicí Darinou Studenou, s níž vytvořila spolek Vrány, uspořádání sletu umělců z Brna-Medlánek, Řečkovic a Mokré Hory. „Rády bychom zorganizovaly výtvarný jarmark na krásném místě v prostředí Vránova Mlýna na procházkové trase do Lelekovic,“ naznačuje výtvarnice. Dále se Štrynclová hodlá věnovat i své autorské Galerii Felidae, jež v adamovském Cafe&Wine oslaví v srpnu třetí rok existence. Perličkou závěrem roku 2020 se má stát opětovná výstava autorky v Divadle Bolka Polívky, kde před lety všechno začalo.

Max, Brněnský Max – domov pro kočky, z.s.

„Těším se na vše – na malování, výstavy, asi i větší oslavu narozenin – a koncem roku na výstavu v Divadle Bolka Polívky. Mám ráda Bolka, prostor divadla, mám ráda lidi, které tam potkávám, a hlavně mám toto divadlo spojené s první aukční výstavou v roce 2013. Když půjde vše podle plánu, tak se vernisáž mé 21. aukční výstavy uskuteční právě tam,“ uzavírá brněnská výtvarnice.

 

BÁSEŇ PRO JULINKU
1.2.2020 / Zámek Prostějov, Pernštýnské nám. 176/8

 

Výtěžky z aukcí za rok 2019
Báseň pro Evičku – Cat World CZ – Kočkám v nouzi, Praha
kmotra: Eva Leinweberová
aukce obrazu kočky Evičky: 20.000 Kč

Evička, Cat World CZ

Báseň pro Dorinku – Pomocné ruce Olomouc, z. s.
kmotr: Aleš Zbořil
aukce obrazu kočky Dorinky: 15.000 Kč
kasička v Galerii U Anděla: 2.153 Kč
nezávislý příspěvek dárkyně, kterou oslovil Dorinčin příběh: 5.000 Kč
Celkem: 22.153 Kč

Dorinka, Pomocné ruce, z.s.

Píseň pro Pink – Kočky u Katky, z. s. – Starovičky
aukce obrazu kočky Pink: 22.000 Kč
kasička v Galerii Efram: 2.487 Kč
aukce obrazu Davida Kollera (kolekce FELIDAE): 6.000 Kč
Celkem: 30.487 Kč

Pink, Kočky u Katky, z.s.

TISKOVÁ ZPRÁVA 2020.01.03
foto : Petr Ivančic, RoŠt

Související články

15.KULINARIUM “Alla Uklajina”

2013-11-26

& fotografie Radim Kupec “Moje Ukrajina” foto: Ladislav Muller, Petr Dubjak & team kulinaria

26.KULINARIUM “Jaro s Jůlií”

2016-04-15

& portréty Jana Bačová Kroftová “Kreslím proti strachu” www.janabacovakroftova.com foto: Petr Dubjak & Hana Pumprlová

Monika Sedlářová & Sylva Lauerová

2015-06-13

“NOČNÍ ČETBA aneb návrat k Ovacím” Monika Sedlářová, akvarely Sylva Lauerová, poezie