“Královny slz a ostružin mi vstoupily do života”

“Královny slz a ostružin mi vstoupily do života”

2017-04-25
média & Tiskové zprávy

TISKOVÁ ZPRÁVA 2017.04.25

Romana Štrynclová: Královny slz a ostružin mi vstoupily do života

Název Královny slz a ostružin nese almanach současné ženské poezie i obraz Romany Štrynclové, oba pocházejí z roku 2010. Soubor básní dávala dohromady několik měsíců básnířka a spisovatelka Sylva Lauerová a o malbu na obálku knihy poprosila právě výtvarnici Romanu Štrynclovou. Almanach obsahuje 421 básní od 44 českých básnířek. Ty později inspirovaly Romanu k dalšímu malování – vznikla celá kolekce „Královen“, kterou momentálně tvoří 25 olejomaleb. Část z nich je aktuálně k vidění v galerii Zámecké restaurace Moname.

„Při pohledu na výběry poezie a básnické sbírky vycházející tou dobou v České republice mi chyběl tak trochu onen ženský prvek ve spojitosti s láskou a city, zkrátka téma přirozeně lidské, něžné, bolestné. Proto jsme v nakladatelství van Aspen vyzvali ženy, ať nám zašlou svou tvorbu. Když se blížil termín uzávěrky, byli jsme doslova zavaleni básněmi. Získala jsem pocit, že každá česká žena, ať už je jí osmnáct nebo sedmdesát, píše po večerech básně,“ připomíná vznik almanachu spisovatelka a jeho iniciátorka Sylva Lauerová. Křest knihy se za účasti herečky Hany Maciuchové konal 26. června 2010 v Praze, v Brně pak s kmotrem Romanem Vojtkem v říjnu téhož roku.

Obal knihy zdobí obraz, na němž dvě nahé ženy objímá modrý medvěd. „S Romanou se známe již dlouho. V té době jsem si všimla jejích obrazů s tématem Afrika a zaujaly mě, proto jsem ji oslovila, zda nechce namalovat titulku milostného almanachu – obraz, který by byl alegorický, zářil barvami a byl plný nadsázky. A tak vznikly nahotiny tančící s modrým medvědem, přebal inspirovaný básní Královna slz a ostružin,“ popisuje Lauerová.

Další olejomalby inspirované básněmi, vypovídajícími převážně o vztazích a lásce, začaly vznikat v druhé polovině roku 2010. „Listovala jsem almanachem a dávala si záložky k básním, co mě zaujaly, a začala je skicovat. Zároveň jsem hledala i vhodné básně k tomu, co bych ráda namalovala,“ přibližuje proces tvorby Romana. První vernisáž „Královen“ se konala v Galerii Aviatik v Pršticích v březnu 2011. K titulnímu obrazu o rozměrech 90 cm x 70 cm přibylo 18 dalších olejomaleb. Kmotry výstavy se tenkrát stali hudebník a režisér Jiří Vondrák a spisovatelka Emina Budurinová. Její báseň To jsem já sice není v almanachu, ale má rovněž výtvarnou variantu v podobě autorčina potrétu.

V případě „Královen“ maluje Romana Štrynclová na velká plátna různých formátů. S výjimkou její Kamasútry (140 cm x 140 cm) jde v podstatě o nejrozměrnější kolekci obrazů. Také se v souboru objevuje hodně portrétů, což je pro výtvarnici jinak nezvyklé. V mnohých případech jde dokonce o podobizny konkrétních lidí z Romanina okolí (kolekce mj. obsahuje i autoportrét RŠ). V roce 2015 doplnila sérii olejomaleb grafika BÁBA na motivy básně „Budu ti říkat bábo“. Zde zvolila Romana opačný postup. Jelikož se jí báseň hned od začátku líbila a výrazně ji oslovila, vzniklo na téma jedné básně už 20 grafik. A není vyloučeno, že i ke grafikám jednou přibude obraz.

 „Almanach Královny slz a ostružin je krásná a živá kniha. Mám tu čest, že mi vstoupila do života a já se nechala inspirovat,“ vyznává se Romana. Almanach výtvarnici v mnohém ovlivnil. Přinesl jí setkání a osobní přátelství s básnířkou Alenou Vávrovou a díky němu vznikl i jejich společný projekt Souhvězdí Bohumila Hrabala. V souvislosti s almanachem se protly i tvůrčí cesty Romany a spisovatelky Pavly Horákové a zrodily se dvě komiksové povídky: Felix a Čajovna u dvou koček.

„Těší mě neskonale, když se poezie stává inspirací pro nově vznikající výtvarná díla. A vzhledem k tomu, že v almanachu najdete 441 básní, doufám, že Královny budou žít v uměleckých reflexích dalších kumštýřů i nadále,“ komentuje další přínos almanachu Sylva Lauerová. Almanach Královny slz a ostružin je stále v prodeji a lze ho nyní nově zakoupit za cenu 190 Kč.

Celý soubor olejomaleb Královen vystavuje Romana jen zřídka, jednotlivými obrazy častěji své výstavy spíš exkluzivně doplňuje. V minulosti byly Královny slz a ostružin k vidění při otevření Galerie CAFE&WINE v Adamově, ve Staré masně v Kroměříži, ve foyeru Divadla Bolka Polívky či společně se Souhvězdím Bohumila Hrabala v Artamo Plzeň. V galerii Moname zahrnuje výstava 12 obrazů, které se budou postupně obměňovat, a potrvá do konce července. V budoucnu by se měly Královny objevit v Lucaffettérii.

„V almanachu je ještě spousta básní, nad kterými jsem se pozastavila. Ano, klidně namaluju další, ale momentálně mě fakt moc baví ZěMě, tam si svým způsobem básně – klíčová slova tvořím sama,“ říká Romana. V květnu má navíc před sebou další, v pořadí 11. aukci kočičího obrazu, který právě vzniká. Vernisáž výstavy Souhvězdí Bohumila Hrabala se společně se zahájením dražby uskuteční 24. května v brněnské kočičí kavárně Pelíšek. Výtěžek poputuje ve prospěch spolku Opuštěné kočičí tlapky. Jako kmotr přislíbil účast písničkář Slávek Janoušek.

 

OBRAZY KOLEKCE KRÁLOVNY SLZ A OSTRUŽIN

 1. Akty – autorka básně Svatava Antošová
 2. Báje – autorka básně Svatava Antošová
 3. Bosa – autorka básně Eva Pinkrová
 4. Cukrářovy sladké sny – autorka básně Zora Šimůnková
 5. Červená – autorka básně Alena Vávrová
 6. EKG – autorka básně Karla Krátká
 7. Hříčka – autorka básně Simona Techetová
 8. Jsi černá – autorka básně Kateřina Rudčenková
 9. Muž k domýšlení – autorka básně Kateřina Rudčenková
 10. Otázky – autorka básně Radka Zadinová
 11. Queens – autorka básně Svatava Antošová
 12. Sargassum – autorka básně Svatava Antošová
 13. Stella – autorka básně Karolína Minárová
 14. Ta pozemská stránka věci – autorka básně Sylva Lauerová
 15. To jsem já – autorka básně Emina Budurinová
 16. Znám – autorka básně Kateřina Pokorná
 17. Královny slz a ostružin – autorka básně Sylva Lauerová
 18. Cukrová vata – autorka básně Hanele Martinez
 19. Červencový noc – autorka básně Alena Vávrová
 20. Má poezie – autorka básně Jarmila Maršálová
 21. Sochařem být lásko – autorka básně Jarmila Moosová
 22. Mám tě rád a taky barvy štětce – autorka básně Sylva Lauerová
 23. Pastička – autorka básně Jarmila Maršálová
 24. Miluj mě – autorka básně Karolína Miárová
 25. Nahá – autorka básně Karolína Minárová
 26. Čekej – autorka básně Simona Techetová

Související články

Zdenka Prokopová

2016-06-11

“GRAFIKY.BRNO” grafiky

18.KULINARIUM “Ztracený Králík”

2014-06-24

& Velká Arkána ve Šperku, Petra Matovská -www.peralmodels.cz/sperky foto: Petr Dubjak & Tomáš Picka, Petr Ivančic, Ladislav Muller

Tvorba je zábavou i hrou aneb jaké to je jít za tím, co nejvíc chceme

2012-07-17

  Při přípravě rozhovoru často marně hledám zajímavé lidi. A pak se stane, že mě jeden z těch nejzajímavějších cvrnkne přímo do nosu. Má krásný d…