Romana Štrynclová má za sebou úrodný „kočičí“ rok 2017

Romana Štrynclová má za sebou úrodný „kočičí“ rok 2017

2018-02-02
Galerie Felidae, média & Tiskové zprávy

TISKOVÁ ZPRÁVA 2018.02.02

Romana Štrynclová má za sebou úrodný „kočičí“ rok 2017

Na číslovku 62 zvýšila Romana Štrynclová v roce 2017 počet obrazů ve své kolekci Souhvězdí Bohumila Hrabala, doprovázené básněmi literátky Aleny Vávrové. Jako kmotry aukčních obrazů koček ve prospěch útulků Pozor kočka! (Praha), Opuštěné kočičí tlapky (Brno) a Zatoulané štěstí (Kroměříž) oslovila moderátorku a šansoniérku Ester Kočičkovou, písničkáře Slávka Janouška a hudebníka Romana Dragouna.

„Souhvězdí Bohumila Hrabala se vyskytuje v mých básních jemu věnovaných. A Romana jednotlivé hvězdy toho souhvězdí překrásně rozsvítila svými kočičími obrazy,“ komentuje vznik této kolekce básnířka Alena Vávrová, jejíž náklonnost ke kočkám je zřejmá už z obálek jejích knih. V části „o autorce“ totiž bývá psáno: Ryba, která chtěla místo fotografie kočku. Romana začala obrazy koček malovat v roce 2013, kdy chystala výstavu v Divadle Bolka Polívky. „Měla jsem připravenou kolekci obrazů propojených a inspirovaných básněmi z almanachu Královny slz a ostružin, takže jsem chtěla básně i ke kočičím obrazům. S Alenou jsme se krátce potkaly na pražském křtu a pak i v Brně. Věděla jsem, že má ráda kočky, tak jsem jí hned napsala. Trochu drze. Naštěstí mne neodmítla,“ vzpomíná Romana. Postupně objevovala Aleniny básně (nejen kočičí) a některými se inspirovala. U vlastních aukčních obrazů ji pak o básně přímo požádala.

„K aukčním obrazům sice básně vznikají „na zakázku“ na popud od Romany, ale příběh malovaných koček, jejich vzhled i jméno mne musí uchvátit. Často si potřebuji spoustu věcí nastudovat, jak to třeba všechno „vidí“ slepé kočky,“ přibližuje společný tvůrčí proces Vávrová.

Aukce kočičích obrazů přinesly útulkům od roku 2013/14 až do prosince 2017 celkem 108.072 Kč. Výtěžek z loňského roku činil 29.111 Kč.

„Obdivuji Romanino citlivé vnímání poezie i její pracovitost a obětavost při pomoci opuštěným a týraným kočkám. Má mé veliké uznání a úctu. Na tomto poli už toho tolik udělala, že by si jistě zasloužila i širší veřejné uznání,“ doplňuje Vávrová a dodává: „Líbí se mi, jak se Romaniny kočky zdokonalovaly a mám radost, že vyslyšela mou prosbu a začala se také věnovat kreslířské zkratce a zvěčňovat kočku i formou „pérovek“. Každá dobrá malba podle mě začíná právě kresbou.“

K sérii Souhvězdí Bohumila Hrabala přibyly v posledních dvou letech „kočičí“ kolekce ZeMě, ZeMěKočky a Felidae – kráčející kočka v mnoha variantách. Jedna z nich – konkrétně s názvem Odpaluji pro děti – pomohla zase dětem z SOS vesniček. Byla vydražena v rámci projektu Odpalujeme pro děti v září 2017 za 30.000 Kč. Obraz Romany Štrynclové vznikl přímo pro aukci a stal se jedním z pěti dražených darů od brněnských umělců a podnikatelů.

Rok 2017 se pojí také se splněním Romanina snu. V závěru července zprovoznila v Adamově v prostorách Cafe&Wine první kočičí galerii u nás. Nese název stejně jako cyklus obrazů FELIDAE a nabízí k prohlédnutí olejomalby, akvarely, akryly, grafiky a tisky s kočičími motivy. Vystavená díla se pravidelně obměňují.

„Zhmotnila jsem si několikaletý sen. Otevření galerie FELIDAE je moje osobní nej radost. Jinak asi nevětší radost spatřuji v tom, že můžu dělat, co mě baví, a že v tom nacházím smysl,“ komentuje své aktivity Romana.

Nejbližší aukci pro kočičí útulek plánuje na 10. března 2018 do Svitav, kde se bude dražit obraz kočky Elišky pro Světlušku Svitavy. Výstava se uskuteční v místní Kavárně V parku.

 

V roce 2017 aktivity Romany Štrynclové neunikly ani pozornosti médií:

btv žurnál – https://www.stryncl.cz/btv-zurnal/

čt1 sama doma – http://www.ceskatelevize.cz:8080/ivysilani/1148499747-sama-doma/317291310030014/obsah/583995-romana-strynclova-pomaha-opustenym-kockam-1-cast

novinky 2/2018 – https://www.stryncl.cz/novinky-cz-2-2018/

foto: Petr Ivančic 2017, ZeMěKočky “Autoportrét”

Související články

Naše kočky 1/2020

2020-01-01

KOČKY V UMĚNÍ Souhvězdí Bohumila Hrabala Šťastná shoda okolností mi do života přivedla poezijní kometu Alenku Vávrovou. Zářící, energickou, jedinečnou…

Blesk.cz 5/2021

2021-05-03

Miss Morava maluje zvířata: Vydražený obraz zbídačeného Arese pomůže vlčákům BLESK.cz – v článku je moc hezký videorozhovor ze Záchranné stanice POHÁD…

Hudební restaurace Stará masna

2012-03-28

Lidopop a radio Beat, Kroměříž, 2011 www.stara-masna.cz