Romana Štrynclová připravuje „šťastnou“ aukci v Galerii Aviatik

Romana Štrynclová připravuje „šťastnou“ aukci v Galerii Aviatik

2018-06-18
Galerie Felidae, média & Tiskové zprávy

TISKOVÁ ZPRÁVA 2018.06.18

Na pomoc opuštěným kočkám pořádá výtvarnice Romana Štrynclová letos v pořadí druhou a celkově již čtrnáctou výstavu svých obrazů spojenou s aukcí. Slavnostní vernisáž se zahájením dražby olejomalby kocoura Toffyho se uskuteční v Galerii Aviatik v Pršticích v neděli 24. června od 15:3o. Kmotry obrazu se stanou manželé Pavla a Dušan Vitázkovi, herci Městského divadla Brno. Podpora brněnské výtvarnice tentokrát směřuje k malému domovnímu azylu pro kočky LuckyCats v Brně-Ostopovicích.

„O kočičím depozitu LuckyCats jsem několikrát slyšela od ostatních kočkařek – a samou chválu. Také se mi moc líbí systém prezentace koček i veškeré činnosti, které naleznete na facebooku i webu LuckyCats,“ přibližuje svoji volbu Romana. Útulek LuckyCats zajišťuje odchyt, veterinární péči a socializaci opuštěných koček a především se snaží najít jim nový domov. Všechny kočky v útulku čipují, zbavují vnějších i vnitřních parazitů, očkují a ve vhodném věku kastrují. Zároveň kočky zvykají na návštěvy i kontakt se psy. Symbolem útulku se stal kocour Toffy, jehož příběh má tentokrát šťastný konec.

„V době, kdy se Toffy přitoulal na zahradu babiččiny sousedky, jsem dočaskovala pejsky pro čs. kastrační program. Kočku jsem do té doby v ruce prakticky nedržela a trpěla jsem všemi předsudky, poněvadž jsem si myslela, že kočky jsou arogantní a vzteklá stvoření, která netouží po ničem menším než mi vydrápat oči. Nicméně Toffy byl v takovém stavu, že by mu pomohl kterýkoli aspoň trochu empatický člověk. To, že ho sousedka hodila zpět přes plot, a on se i přesto vrátil, je věc druhá. Kdyby to tenkrát neudělal, oba bychom dnes byli asi úplně jinde! Nejenže si tím zachránil život, ale otevřel mi úplně nový svět, který dnes zprostředkovávám i ostatním,“ vzpomíná Lucie Pokorová na seznámení se svým prvním kočičím svěřencem. Díky karamelové barvě podobné bonbonům dostal kocour jméno Toffy a po sérii kapaček na veterině se časem dostal do formy. Aby mu nebylo smutno, pořídila mu Lucie kotěcí kamarádku a formou adopce následovaly další kočky.

„Už ani nevím, jak přesně se o mně dozvěděli další nálezci, ale dočaskování koček u mě doma vedlo k dočaskování u dobrovolníků za mé asistence, a od toho už byl jen krok k vlastním prostorám a péči o kočičí sirotky pod vlastními křídly,“ popisuje začátky útulku LuckyCats jeho zakladatelka Lucie Pokorová.

Při malování aukčního obrazu se Romana vždy inspiruje osudem konkrétní kočky. Co pro ni bylo klíčové právě v případě Toffyho?

„Tentokrát, a doufám, že se mi to podařilo, byly moje indicie: něžný obr, zakladatel LuckyCats, tedy šťastných koček nebo koček Štěstěny, a tedy i ochrana a teplo a slunce. Proto ta výraznější žlutooranžová. A protože Lucie pomáhá i pejskům, tak se na obraze objevuje celá Toffyho parta,“ popisuje obraz Romana. V Pršticích bude vystavovat podruhé. V Galerii Aviatik se uvedla v roce 2011 souborem obrazů z kolekce Královny slz a ostružin. Loni v říjnu v prostorách galerie pořádala gastronomické KULINARIUM a v premiéře představila svůj Autoportrét, Kocoura z Rechowitz a plátno Pojď si hrát ze souboru ZeMěKočky. Aktuální výstava nabídne nové obrazy ze stejnojmenné kolekce a ukázky ze série Souhvězdí Bohumila Hrabala, doplněné básněmi Aleny Vávrové.

Výstava v Galerii Aviatik v Pršticích potrvá až do 31. července, což je zároveň datum narozenin Romany Štrynclové . Stejně dlouho lze přihazovat i ve „šťastné“ aukci přímo na stránkách útulku nebo na facebooku.

„Romču znám už z doby, kdy se zúčastnila Miss Československa, ale byla jsem malá holka, takže obdiv jen z mojí strany. 😉 Její tvorbu a charitativní činnost sleduji a moc jí fandím. A pokud mám možnost sama pomoci útulkům, opuštěným kočkám nebo komukoliv v nepříznivé životní situaci, tak jsem ihned pro. Neberu to jako „pomoc“, ale naopak velkou radost pro mne. Takže, Romčo, díky!“ uvádí ke svému kmotrovství herečka Pavla Vitázková. O hudební program během vernisáže se postará její manžel, herec a zpěvák Dušan Vitázek, který mj. momentálně rovněž pracuje na charitativním projektu. Pod názvem Dušanovo kolo pro Emila se snaží získat finanční prostředky pro Nadační fond Emil, jenž pomáhá handicapovaným sportovcům.

O prázdninách bude Romana Štrynclová vystavovat také v Čechách – v Galerii Na konci světa ve Veltrusech. Pod názvem BARVY BÁSNÍ BÁSNÍ BARVY nabídne průřez tvorbou s ukázkami z kolekcí Královny slz a ostružin, ZeMě, Znamení, ZeMěKočky / Báby či Kuliohlédnutí. Výstava začíná v sobotu 30. června a potrvá do 14. srpna.

Alena Vávrová
TOFIFFY SE VRÁTIL
 
Bezzubá stará paní
Pláče
Polštář má  solí smáčen
“Tofiffy ,
Tofiffy ,
to fi ty !
Už jsi  u mně zpátky !
Už tě zase hladím.
Nemalá jsi, velká,
sladká moje Karamelka”
Po obloze pluje beznohý kocour
Zlým ptákům vytrhává pérka

www.luckycats.cz

www.galerie-aviatik.cz

foto: archiv Pavly Vitázkové, Petr Ivančic, RoŠt

https://www.stryncl.cz/31-kulinarium-tatarakovani/

Související články

Sama doma 10.01.2014

2014-01-10

reportáž: Den s Romanou Štrynclovou čas 41:40 http://www.ceskatelevize.cz/porady/1148499747-sama-doma/314292320030001/video/

BÁBY

2016-01-21

báseň Aleny Vávrové, která mě stále inspiruje kombinovaná technika – akvarel, tuš BÁBA BÁBA I. BÁBA II. BÁBA III. BÁBA IV. BÁBA V. BÁBA VI. BÁBA VII….

28.4.2011

2012-03-28

zahájení