Kočičí obrazy Romany Štrynclové mají své příběhy a básně

Kočičí obrazy Romany Štrynclové mají své příběhy a básně

2017-03-20
média & Tiskové zprávy

TISKOVÁ ZPRÁVA 2017.03.20

Kočičí obrazy Romany Štrynclové mají své příběhy a básně

Kolekci olejomaleb Romany Štrynclové Souhvězdí Bohumila Hrabala schází do kopy už jen jediný obraz. Všechna díla mají stejný rozměr 40 x 40 cm, společné téma kočka a do třetice je pojí verše z pera básnířky Aleny Vávrové. U 49 obrazů se staly inspirací samotné básně, nebo se k nim váže zajímavý příběh, zbývajících 10 kočičích portrétů vzniklo ve spolupráci s kočičími útulky. Obrazy konkrétních koček, které ztratily domov, se draží po dobu výstav a výtěžek vždy putuje na konto útulku. Naposledy se v pražské Kavárně Kočičí podařilo za obraz kocoura Satánka získat 11.111 Kč.

 „Výstava obrazů Romany Štrynclové Báseň pro Satánka pro nás byla moc krásným zážitkem, už vernisáž se nesla v duchu úžasného spříznění a pohody. Myslím, že tato akce pro útulky je jedinečná a krásná,“vzpomíná předsedkyně spolku Pozor kočka! Ivana Klímová. Výstava výběru z kolekce Souhvězdí Bohumila Hrabala spojená s jubilejní desátou dražbou obrazu vyvrcholila vybráním finální částky 4. března 2017.

„Tolik jsme opravdu nečekali. Peníze zcela využijeme pro kočičky v péči našeho spolku, ať už na veterinární ošetření, krmivo nebo stelivo,“dodává Klímová.

První kočičí obraz nese název Červencový noc a pochází z roku 2012. Původně vznikl pro kolekci Královny slz a ostružin, nazvanou podle stejnojmenného almanachu ženské milostné poezie. Báseň, kterou napsala právě Alena Vávrová, znamenala i začátek plodné spolupráce a přátelství mezi oběma autorkami. Pro další dva – Opona nahoru! a Nepřetržitý kocour – se stal inspirací prostor Divadla Bolka Polívky, kde měla Romana Štrynclová výstavu v listopadu 2013.

„Chystala jsem si výstavu u Bolka v divadle, dostala jsem nápad, našla vhodnou báseň a dosadila kočku,“ vzpomíná Romana na původ obrazu, na němž ve zšeřelém hledišti Divadla Bolka Polívky sedí jediný divák, černá kočka, a sleduje v půlkruhu osvětlenou oponu. Divadelní prostředí ovlivnilo i pojetí obrazu Nepřetržitý kocour, kde bílou kočku při těle zdobí klaunský nos.

Pro vznik obrazu P. D. byla prvotním impulsem fotografie. „Oslovila mne fotka Petra Dubjaka, která se mi moc líbila, proto je obraz po něm pojmenovaný. Petr vyfotil sousedovic kocoura a já se domluvila, že ho můžu namalovat. Zároveň jsem fotku poslala Aleně a sdělila jí podrobnosti. Na fotce je kočka na plotě, pak Alena napsala báseň a na obraze sedí kočka na knize. Vše se krásně prolnulo,“ popisuje Romana.

Přestože část svých obrazů koček už vypustila do světa, vzdává se jich Romana s těžkým srdcem. „S obrazy se nerada loučím. Dva ze Souhvězdí jsem vyhodnotila jako neprodejné a další schovávám jako dárek, který nevím, jestli dám,“ usmívá se výtvarnice. Její srdeční záležitostí jsou Omnia a Věčný otazník. „Omnia vznikla původně jako perokresba v rámci cyklu Kočka denně 2014, Alena Vávrová dopsala krásnou báseň a já pak namalovala olej, kde jsem si hezky pohrála s barvami. Věčný otazník mi zase připomíná mého kocoura Amonna,“ doplňuje.

Do konce roku 2017 plánuje Romana ve spojení s aukcemi ještě tři výstavy souboru Souhvězdí Bohumila Hrabala. Momentálně spolupracuje a jedná s útulky Opuštěné kočičí tlapky (Brno), Tlapky Mochov (Praha) a Světluška Svitavy (Svitavy). Už nyní je jasné, že šedesátým dílkem do kolekce Souhvězdí Bohumila Hrabala se stane opět aukční obraz. „Mám ještě zásobu básní o kočkách, ale nyní se věnuji převážně souboru ZeMě,“ přiznává Romana.

Také u zmiňované kolekce ZeMě stojí za jedním z obrazů, konkrétně u Horákové na koupáku, právě fotografie.

„I dnešek obětavě trávím na koupáku, abyste vy nemuseli,“ s tímto popisem vyvěsila na sociální síť překladatelka a spisovatelka Pavla Horáková v létě svou fotku z koupaliště v Opočně. „Ten den bylo chladno a pod mrakem, voda studená, ale mně bylo líto odejít. Ležela jsem na osušce až po uši zakrytá druhou. Měla jsem v tu chvíli pocit, jako bych se obětovala za všechny, kdo sedí v práci. Ve jménu těch, kdo nemůžou zrovna být na koupališti, to tu vydržím i v té zimě a budu trpět,“ glosuje dnes vznik „selfie“ překladatelka a spisovatelka Pavla Horáková. Když se po pár měsících objevil na facebooku na oplátku olej od Romany Štrynclové, rozesmálo ji to i dojalo zároveň. „Byl to můj první portrét, a navíc takhle vtipný. Nevěděla jsem, jestli je k mání, ale samozřejmě jsem ho hned chtěla mít,“ netají se Horáková, která se na originál neváhala přijet podívat na výstavu do Moravské zemské knihovny. „Oproti předloze na obrazu něco chybí a něco přebývá. Nápověda: to, co je tam navíc, se skrývá v živém plotě,“ uzavírá své nadšení hádankou dnes už spokojená majitelka.

Obrazy z nové kolekce ZeMě budou k vidění od 15. dubna ve Staré Masně v Kroměříži, kde se Romana Štrynclová představí ve společném projektu Štatl v Kromclu s fotografy Petrem Ivančicem, Petrem Dubjakem a Richardem Zahradníčkem. Romaniny olejomalby doplní Ivančicovy koláže „velký Svět jedné Malé Slečny“, Dubjakova série „tanečnice Mého srdce“ a Zahradníčkovy černobílé „obrázky z Cest“.  V Mikipiki Café v brněnském Futuru nyní Romana vystavuje svou sérii Znamení & Zodiaky, od 1. dubna se počítá s instalací výstavy Královny slz a ostružin v zámecké restauraci Moname.

 

ČERVENCOVÝ NOC

Alena Vávrová

Noc vůbec není krásná
ženská s dlouhými sametovými vlasy

ty tam jsou její výsostné časy!

Noc je kocour pokušitel
co se mi právě otřel o lýtka
Noc je Moc
nádhernej
nahatej
chlap

 

SOUHVĚZDÍ  BOHUMILA HRABALA – SEZNAM OBRAZŮ

01.     ČERVENCOVÝ NOC
02.     POPELKA
03.     DEBUTANTI
04.     KOCOURE TY KTERÝ JSI
05.     OPONA NAHORU
06.     VELKÁ KRÁSNÁ KOČKA
07.     DVĚ KOČKY NĚZNAKOMKY
08.     FELINA
09.     BOJOVNÍK Z VINOHRAD
10.     PERPETUUM
11.     VÁCLAVKY
12.     PŘED SKLENĚNOU OPONOU
13.     P.D.
14.     PELÍŠKY KOČKODROMU
15.     NEPŘETRŽITÝ KOCOUR
16.     KLOBOUK VAN DONGENA
17.     FATIMA
18.     KOČKA JE LEPŠÍ NEŽLI PES
19.     NÁPADNÍCI
20.     PARAPET PÁTÉHO PATRA
21.     OUŠKO
22.     VĚČNÝ OTAZNÍK
23.     KOCOUR MATLAFOUSEK
24.     TEST INTELIGENCE
25.     MEDITACE NA ČISTIDLO
26.     ŠVINDLION
27.     LISTOSTOSTOSTOSTOSTOPAD
28.     ZA CO VDĚČÍME KOČKÁM
29.     O T Á Z K A
30.     MODRÝ JANEK
31.     SVATÉ VÍNO /s perličkou/
32.     MODRÝ PORTUGAL
33.     BOHUMILU MIROSLAVOVI
34.     O KOČIČÍCH SNECH
35.     P O K O R A
36.     BEATRIX
37.     MY DÍVALY SE
38.     NEVĚŘTE MI ANI CHLUP
39.     MOZKOVÉ LALOKY MAJÍ PRÝ MALÉ
40.     KOČIČÍ MÁMA
41.     PORTRÉT Z KOČIČÍ STŘÍBRNÉ SVATBY
42.     LEHL SI KE MNĚ
43.     PÍŠU BÁSEŇ
44.     CO ČLOVĚK ZATAJUJE
45.     TŘI OČI KOUPAJÍ SE
46.     OMNIA
47.     VĚRNOST KLAUN
48.     BRANGELINA
49.     CONSTANCE

 

Obrazy do aukcí:
MAX
VENDA PIDLO
BARNABÁŠ
TWIGGY
VIGO & JUSTÝNA
MELICHAR
MAŤKO & SIDÍK
SILVÍNEK
SMOKI
SATAN

 

Související články

Souhvězdí Bohumila Hrabala

2015-07-28

NA PRODEJ vzniklo na přelomu roku 2o13/2o14 a to z několika důvodů: * obrazy jsou inspirovány a obohaceny básněmi Aleny Vávrové, básnířky, která se s…

Petra Matovská

2014-10-05

“Velká Arkána ve Šperku” cínované tarotové karty www.regresni-terapie-peral.cz

3.KULINARIUM “dary Léta”

2012-07-31

& výstava dětí z Mateřské školky při faklultní nemocnici v Brně čtyřchodové degustační menu spojené s ochutnávkou vinařství BIO moštů z Hostětína…